Konsept Tasarım Lezzet Ve Kalite

Menü Danışmanlığı - Yiyecek ve İçecek Danışmanlığı, Osmanlı ve Türk Mutfağı, Restaurant Danışmanlığı Tarihi İstanbul Mutfağı, Gastronomi Danışmanlığı, Yeni Restoran Konsept Danışmanlığı_ Kalıcı Bir Restoran, Yeni Mutfak Danışmanlığı Restoran Nasıl Açılır? Restoran Açmak

Kalıcı Bir Restoran Sahibi Olabilmek İçin Dikkat !!!


Yayın Tarihi : 08.11.2020

Kalıcı Bir Restoran Sahibi Olabilmek İçin Dikkat !!!
Has Aşçıbaşı Ahmet Özdemir
 
Yeni restoran açacak olan kişilerin aklında bir suru soru vardır. Şehrin en iyi restoranını açmak isterken bir yandan araştırmalar diğer yandan yeterli bilgiye sahip olmadıkları için restoranımı sıfırdan açarsam restoran ismini seçerken nelere dikkat etmeliyim?  Yoksa bir restoran zincirinin şubesini mi açsam? Gibi kafa karışıklıkları…
 
Yeni Restoran Açmak !!!
Nasıl bir yer açsam derken en iyi restoran zincirlerine sahip olabilmek için neler yapılmalıdır? Yeni restoranınızın konseptine nasıl karar vermelisiniz? Menüde hangi yemekler olacak, peki fiyatlar ne olacak? 
 
Yemek yemeyi seviyorum yemekten de anlıyorum, yeme-içme sektöründe tanıdıklarım var o zaman yeni bir restoran açabilirim. Şehirde bunca restoran var is yapıyor ben niye yapmayayım? Ayrıca bu konuda yeterli bütçem ’de var… diyenler çok olur!  
 
Yeni restoranıma sadece arkadaşlarım gelse yeter. Hatta beraberinden getirdikleri arkadaşlardan kar yaparım. Diye düşünenler için bu özellikler belki faydalı olabilir ama ilk düğmenin yanlış iliklenmesi ile başlayacak bir yanlışlığın ilk adımlarındandır.
 
Özellikle Koronavirüs ile birlikte yeni açılan restoranları bir yana bırakalım 30-40 yıllık restoranlar bile birer birer kapanırken yeni restoran açmak konusunda daha profesyonel davrananlar kendilerine iyilik eder.
 
Yeni bir restoran açmak için ilk yapılması gerekenler ilgili alanda doğru bir analiz, gerçek bir planlama ve sistemin temellerini en başından sağlan gerek bilgi gerek bütçe ve gerekse insan kaynakları konusunda sağlam zeminlerden hareket ile baslar.
 
Kalıcı Bir Restoran Sahibi Olabilmek İçin Dikkat !!!Bazılarının düşüncelerinde özellikle şef restoranlarında yapmış olmak için yapmak veya o yaptı ben niye yapamayayım? seklinde bir yanlış düşünce var; nede olsa bu isin eğitimini aldım, yemek yapmayı da biliyorum, o zaman ben bu isi yaparım… diyerek açılan restoranların bir çoğu ya kapandı yada birkaç aylık olanlar kapanmaya hazırlanıyor…
 
Yeni Restoran Açmak İsteyenlerden Çoğu Nedense Tedarik Zincirini Hiç Düşünmez!
 
Yeni restoran açmak isteyenlerin bazıları da strateji ve konsepti bir tarafa bırakarak restoranımda her şey olsun diyerek daha çok para kazanacağını düşünür ve ister.
 
Hatta yeni restoran açmak isteyenlerden kişileri bir tarafa bırakınız kurumlar dahi günlük kurallar ile personel eğitimlerini düşünmeden çalışanları sanki torna mahsulü tek tip insan olarak görür ve öyle davranır!!!
 
Şehrin en iyi restoranını açmak istiyorum ama Yiyecek Ve İçecek Danışmanlığı yada Mutfak Danışmanlığı konularında yardım almamama gerek yok. Ben bu işi biliyorum, ne gerek var onlara para vermeye! Diyenler ‘de çok olur…
 
Yeni açılmış restoranın ilk 3-4 aylık misafir trafiğine asla aldanmayın!!!
 
Yiyecek, içecek ve konaklama ’da müşteri değil “misafir” kavramını nedense anlamak ve kabul etmek istemezler ve  yeni restoran açılışından 3-4 sonrasında “anlar niye benim restoranıma değil de diğer restoranlar gidiyor” şeklinde çalışanlarına karşı huzursuzluk çıkarmaya başlarlar.  Yeni restoranlarda imkânsız değil ama bu hatayı tamir etmesi çok zordur. 
 
Yeni açılan restoranın yeri, konsepti, dekorasyonu ve menü fiyatları kesinlikle birbiri ile en bağlantılı 3 unsurdur. Ama daha önemli olan iki unsur ise hizmet kalitesi ve ilgili konseptte lezzettir.
 
Her o gun yemek vermek isteyen, her şeyi satmak isteyen, sayfalarca yemek menusu olan restoranlar esasında hiçbir şey satamazlar ve yemekleri lezzetsiz olur. Neden mi?
 
Çünkü bir restoranın misafir portföyü bellidir… yemeğe gelecek kişilerin sayısı + yada – olarak belki %20 değişebilir. Peki yemek menüsünde yüzün üzerinde çeşit bulunan bir restoran her çeşitten günde kaç porsiyon satacak?
 
Her misafire menüde yazan istediği yemeği Standart çeşitler ile taze taze ve lezzetli yemekler servis ederek ve misafirleri mutlu etmek varken niye kendi başınızı kendiniz derde sokmayın lütfen!!!
 
Satılmayan ama hazırlanmış ürünler ya pörsüyüp bozulacak yada dondurulacak…
 
Bozulmaya yüz tutmuş urunu isteyen kişi yediği yemekten memnun kalmayacağı gibi dondurulan urunu isteyen misafirde çok geç geldiği için şikâyetçi olacak. Eğer buzu mikrodalgada çözülürse keçe gibi olan et yine farklı bir şikâyet konusu. Ayrıca menüdeki çeşitlerin yarısına da talep edildiği halde garson üzülerek “yok” diyecek! Yani her yerden problem. 
 
Diğer bir problem ise herhangi bir restoran işletmesinin hem sabah kahvaltısı, hem öğle yemeği ve hem de aksam yemeği veremeyeceğidir. Her öğünde ve her saatte yemek ancak konaklama işletmelerinde olabilir. 
 
Not; 
Koronadan sonra Yeni Restoran Açarken Nelere Dikkat Etmeliyim? Diye Düşünenlere Tavsiyem İlgili Yazı Dizisi İçin Takipte Kalınız. Bu Konudaki Yazılarım Devam Edecek…
 
Yurt İçinde Ve Yurt Dışında İhtiyac Duyan Kişi Ve Kurumlara;
Yiyecek ve içecek alanlarında restoran ve konaklama ve işletmelerine belirtilen konularda Osmanlı ve Türk mutfağı, Osmanlı saray mutfağı, Anadolu mutfağı, Akdeniz mutfağı, menü planlama, konsept belirleme, mesleki eğitim alanlarında uluslararası konumda has aşçıbaşı Ahmet Özdemir olarak;
 
Yiyecek ve içecek danışmanlığımutfak danışmanlığıişletmeci körlüğüYeni Restoran Açarken Nelere Dikkat Etmeliyim?, Kesin Başarı İçin Restoran Danışmanlığı Almalımıyım?, Menü DanışmanlığıRestoran Yönetimi, Şehrin En İyi Restoranlarına Nasıl Sahip Olabilirim?, Yeni Restoran Açmak İsteyenlerin En Çok Sorduğu Sorular?, Kalıcı Bir Restoran Sahibi Olabilmek İçin Dikkat !!! konularında mesleki eğitim ve danışmanlık hizmetleri vermekteyim. İlgili projeler için mesleki bilgilerime ihtiyac duyan kişi ve kurumlar Türkiye saati ile sabah 10:00 ila aksam 22:00 saatleri arasında tarafım ile İLETİŞİM bilgilerimden bağlantıya geçebilirler...
Kalıcı Bir Restoran Sahibi Olabilmek İçin Dikkat !!!
 
Attention To Be A Permanent Restaurant Owner !!!
Has Chef Ahmet Özdemir
 
People who will open a new restaurant have a lot of questions in mind. While trying to open the best restaurant in the city, what should I pay attention to when choosing the name of the restaurant if I open my restaurant from scratch because researches do not have enough information on the other hand? Or do I open a branch of a restaurant chain? Confusions like…
 
Opening a New Restaurant !!!
What should I do to have the best restaurant chains when I ask what kind of place I open? How should you decide on the concept of your new restaurant? Which dishes will be on the menu, but what will be the prices?
 
I love to eat and I understand from food, I have acquaintances in the food and beverage industry then I can open a new restaurant. There are so many restaurants in the city doing business, why shouldn't I? In addition, there are many people who say I have enough budget on this issue!
 
If only my friends come to my new restaurant. I even make a profit from the friends they bring with them. These features may be useful for those who think, but they are one of the first steps of a mistake that will start with the wrong button.
 
Especially with the coronavirus, let's leave aside the newly opened restaurants, even 30-40-year-old restaurants are closing one by one, and those who are more professional in opening new restaurants do themselves.
 
The first things to do to open a new restaurant are a correct analysis in the relevant field, a real planning and the foundations of the system from the very beginning with solid grounds in terms of information, budget and human resources.
 
Attention To Be A Permanent Restaurant Owner !!! In some thoughts, especially the chef did it to have done it in restaurants or he did it, why can't I? There is a wrong thought in the form of; After all, I received training on this job, I also know how to cook, then I will do this job… Most of the restaurants that have opened by saying… are either closed or the ones that are a few months old are preparing to close…
 
Most of those who want to open a new restaurant for some reason never think about the supply chain!
 
Some of those who want to open a new restaurant think and want that they will make more money by leaving the strategy and concept aside and saying to have everything in my restaurant.
 
In fact, leave aside the people who want to open a new restaurant, even institutions regardless of daily rules and personnel training, as if they consider the lathe product as one type of person and behave like that !!!
 
I want to open the best restaurant in the city, but I don't need to get help with Food and Beverage Consulting or Kitchen Consulting. I know this job, what do you need to give them money! Those who say ‘are also very ...
 
Never be fooled by the visitor traffic of the newly opened restaurant for the first 3-4 months !!!
 
For some reason, they do not want to understand and accept the concept of "guest" rather than customer in food, beverage and accommodation, and after 3-4 after the opening of the new restaurant, they start to cause uneasiness towards their employees as "why do other restaurants go to my restaurant instead of moments". It's not impossible in new restaurants, but this bug is very difficult to fix.
 
The location, concept, decoration and menu prices of the newly opened restaurant are definitely the 3 most interconnected elements. But the two more important factors are service quality and taste in the related concept.
 
Restaurants that want to give food every day, want to sell everything, have a page of food menus, cannot actually sell anything and their meals will be tasteless. You ask why?
 
Because the guest portfolio of a restaurant is clear… the number of people visiting for dinner may change + or - maybe 20%. So how many servings of all kinds will a restaurant with over a hundred kinds of food on its menu sell?
 
Why don't you get into trouble by yourself by serving every guest what they want on the menu with standard varieties and fresh, fresh and delicious food and making the guests happy, please !!!
 
Unsold but prepared products will either spoil or be frozen ...
 
The person who wants the spoiled product will not be satisfied with the food he / she eats, and the guest who wants the frozen product will complain because he / she comes too late. If the ice is defrosted in the microwave, the felt-like meat is again a different complaint. Also, even though half of the varieties on the menu are requested, the waiter will regretfully say “none”! So everywhere is the problem.
 
Another problem is that any restaurant business cannot provide breakfast, lunch and dinner. Eating at every meal and every hour can only be in the accommodation establishments.
 
Note;
What Should I Pay Attention To When Opening A New Restaurant After Corona? Please Follow My Advice For Those Who Think About The Series Of Articles. My articles on this subject will continue ...