Konsept Tasarım Lezzet Ve Kalite

Menü Danışmanlığı - Yiyecek ve İçecek Danışmanlığı, Osmanlı ve Türk Mutfağı, Restaurant Danışmanlığı Tarihi İstanbul Mutfağı, Gastronomi Danışmanlığı, Yeni Restoran Konsept Danışmanlığı_ Kalıcı Bir Restoran, Yeni Mutfak Danışmanlığı Restoran Nasıl Açılır? Restoran Açmak

Popüler Olmakmı Önemli? Bilgili Olmakmı?

Ülkemizde birçok şey birbirine girmiş ve birbirinden ayırd edilmesi yine yeni türeyecek ayrı bir uzmanlık alanına giriyor. 
 
Hayatta çıraklık yada ustalık yapmamış bir is adamı Dünya mutfağı ve Türk mutfağı diye piyasaya çıkıyor gazetelere tarif veriyor.
 
Daha yakin zamanda ülkemizde bu isin profesyonelleri tarafından osmanlı ve Türk mutfağı konulu yemek yarışmasına italyan makarnacı juri seciliyor. Vah benim yarışmacı kardeşlerimin haline… 
 
Piyasada çırak, kalfa kalmadı 17 sinde artık Şef oluyor eli bıçak tutan kardeşlerimiz, birde tezgahına bıçak saplayıp sosyal ağlarda poz veriyor mesleğinde ne anlama bile geldigini bilmeden. Aşçıyım diyen kalmamış memlekette herkes Aşçıbaşı’ da degil “executive chef !” özellikle yeni meslektaslarımızı popüler olmaya degil bilgili olmaya özendirmek  ilgili kurumların en önemli görevleri arasında olması gerekmiyormu?
 
Kamyoncu misali önüne gelen osmanlı ve Türk mutfağı hakkında demeçler verdigi gibi ulusal gazete ve televizyonlarda Bu tombiklerin bazıları tarifler veriyor : çoban salatasına fransız sosu, rakının yanına kaz ciğeri, mantıya salsa sosu, bulgur pilavına pesto sosu, (bu arada literatürde pesto sos diye bir şey yoktur, her türlü sebzenin yada meyvenin pestosu olabilir. isterse Dünyanın en kral ansiklopedisi yazsın! 
 
PESTO demek herhangi bir meyvenin yada sebzenin ezilerek elde edilen suyuna verilen isimdir.) Zaten avrupa ve Amerikada ölülerin esyalarını çok ucuz paralara satan işyerlerinden fakirlerin satın alarak beli beline uymadığı icin kemerle sıkıştırılan, paçası boyuna uymadığı icin yerlerde sürünen, bedeni bedenine uymadığı icinde şalvar gibi bol olan bu alışkanlığı ve bunun gibi daha nicelerini bize de moda akimi diye yutturmaya çalışmadılar mı? Bizde yutmadık mı  her defasında ? dedim ya “hıyar ve Tuz” Buda onun gibi bir şey iste !!!
 
Zyt. Yaprak sarmasına risotto pirinci kullanılırmış, (tabi büyük annenizde seni zaten risotto pirinci ile yaptıgı Zyt. yaprak sarmaları ile büyüttü!!!), tarhana çorbasına sosis, (ama incecik kıyın diyor utanmadan (……) Osmanlı mutfağında balık varmıydı yokmuydu ? Hadi yazı tura atalım ! Daha neler neler… 
 
Mutfağımız Hakkında öğrenilmesi gereken En Önemli Kural :
 
Unutmayalım ; Çeşit üretmek, tarif vermek yada almak çok onemli degildir. En onemli olan konu tarihi, ulusal, yöresel, geleneksel olarak kısacası mutfağımızın alt yapısında kullanılan malzemelerin özelliklerini nasıl, ne şekilde, niye, ne kadar? diyerek  keşfedebilmektir. kullanılacağı yemeğe göre ürünlerin pişirme sureledirir. Sonrası zaten kendiliğinden tecrübenize yansıyacaktır. 
 
Sen daha; patatesi, mantarı, eti, enginarı, soğanı tanımıyorsun yemek tarifi istiyorsun yada veriyorsun, olmaz dostum olmaz !!! önce sahip oldugunuz malzemeleri bir tanıyın. Cin Olmadan adam çarpamazsınız!!! internet uzerindeki videolar ve tariflerde diyorki ; 10 çeşit baharatı, yağı, eti, soğanı, vs. vs, bir kaba koy, karıştır, ver fırına, 200 derecede 30 dakika pissin, çıkar ye !!!! Halt etmişsiniz siz ! Sunu iyi bilin ki O mutfak  bizim mutfağımız degil, o şef  te bizim şefimiz degildir…
 
Ey mutfak fakirleri sizin amacınız ne, kaş mı yapmak istiyorsunuz göz mü çıkarmak ?  bizim dünyanın incisi mutfağımıza yapmayın bu kötülükleri, bakınız Aşçı olarak ekmegini yediğimiz bu mutfak ülkemize ve bizden sonra gelecek nesillerimize de lazım.
 
Sizin o beğenmeyerek burun kıvırdığınız ; lahmacun ustası, tandır ustası, pide ustası, sulu yemek, doner ustası, kebap ustaları bu ulkenin degerlerini yaşatıyorlar. haa onlar dikkate alınmayan onemsiz aşçılar oluyor sizler 32 cm lik bir tabağa sadece bir lokmalık bir yemek parçası koyarak etrafına 10 kati dekorlar ve cımbız ile çiçekler yerleştirdiğiniz icin ve bu yaptığınızı da misafirinizi gerizekalı yerine koyarak yarim saat saçmaladığınız icin büyük şefler executive chefler oluyorsunuz öylemi? yani “chili con carne ve kıymalı kuru fasulye” misali. Biri yabancı bir dilde digeri bizim Öz dilimiz Türkçe de. Ama bunu idrak edebilen kaç kisiyiz?
 
Önemli Olan Popüler Olmak Degil, Alanında Bilgili Olabilmektir !!!
 
Konseptinin ne idiği bile belli olmayan, yeri gelince osmanlı mutfağı, yeri gelince, Türk mutfağı, bazen her ne ise dünya mutfağı, bazende uluslararasi mutfaklar diye hem oğlan evinde hem kız evinde oynayan, mutfak tarihi ve altyapısı hakkında zırnık bilgisi olmayan ama kaza ile popüler olan cahil, hatta zırcahil  aşçılarımız lütfen her fırsatta yabancı bir kelime bulduğunuz zaman ne anlama geldigini bir araştırın.
 
Elinde her hıyar gördüğünüz kisinin yanına tuzu alıp koşmayın. 18 yaşındaki genc kardeşim ilgili dernek ve federasyonlarda para karşılığında alarak boynuna taktığı 18 madalya ve koltuğunun altındaki bir klasör başari belgesi ve sertifika ile “dünyaca ünlü şef olarak ilgili televizyonlarda lanse ediliyor. Vah Camiamın haline…
 
Ülkemizdeki ulusal bir gazete hayati boyunca asçılıkla ilgisi olmayan ama parası olan ve popüler olmak isteyen birini ünlü gurme diye piyasaya yutturmaya çalışıyorlar ve adamın verdigi siparişe bak; 400 gr. lik antrikot istiyorum wel weldam olsun (çok çok pissin) ama yumuşak olsun, pirzolam krispy olsun lütfen, sezon salatamın marulu havucu ve sosu “side” ayrı tabaklarda olsun, pilavda tuz olmasın!  Al eline merdaneyi arkana iki çırak yürü masaya tabiri caizse… Cahil bir de sen gurme olacaksın, ak sakalından utan! 
 
Kendi öz mantısına mantı diyemeyerek “turkish ravyoli” diyebilen cahiller! Ravyoli dediğin zaman başın göğe eriyor değil mi ? Mantı desen ipe çekecekler seni sanki! memleket mutfağının bir ürününü kendi ismiyle lanse etmen cahillik göstergesi mi olacak yoksa, utanç mı duyacaksın?  sen zaten bilmediğin bir dilde bir seyleri anlatmaya çalışarak cahilliğin daniskasını yapıyorsun ! “unutmayın bazı isimler başka dillere çevrilmez”
 
Benim lahmacunum da Turkish pizza değil kardeşim! onun adi “LAHMACUN” yabancılar tarafından da böyle öğrenilsin, böyle anılsın, böyle istensin... Yemeklerimizi kendi isimleri ile anmazsak zamanla başkalarının hanelerine yazılacak zamanla farkında misiniz? Yoksa her menüde illaki bir kaç kelime yada yemek İngilizce yada başka dilde mi olmalı, illaki bir yemek ismi 10 kelimelik bir kaç cümleden mi ibaret olmalı.
 
Konsepti, İtalyan, Fransız, yada uluslararasi ülke mutfaklara ait restoranlara saygı duyuyorum nihayetinde çeşit olarak daha fakir olsalarda bir ülke mutfağı nihayetinde. Elbette bu kadar mutfağımız hakkında duyarsızlık varken bizim ürünlerimizi almaya çalışacaklar. Veren aptal alan akıllı. Sahip çık ürününe verme kardeşim! Hem onların almasına gerek de yok ki, bizim Fransız, italyan hayranı hain ve cahil aşçılarımız onları yormadan bu işi gönüllü yapıyorlar zaten.
 
Ama ben Türk mutfağıyım deyip te menüsünde ne idiği belli olmayan yemekler sergilemeye çalışan restoranlara, ustalara ve şefleredir sitemim. Benim ülke mutfağımı kullanarak ondan ekmek yiyorsan ona saygı duyacaksın, sahip çıkacaksın, mutfağımızın buna bu günlerde sahip çıkılmaya ihtiyacı var bu zenginlik hepimizin…
 
Tekrar Ediyorum ;
Önemli Olan Popüler Olmak Degil, Alanında Bilgili Olabilmektir !!!
 
Özellikle Meslekteki Yeni Kardeşlerim;
Camiamızdaki hiç bir Dernek yada Federasyondan Destek Almadan Sadece Şahsi imkanlarım Dahilinde Tüm Çabalarım; Mutfağımızı Gerçek Değerleri ile Dünyaya Daha iyi Tanıtabilmek ve Yine Dünyadaki Mutfaklar Arasında Hakettiği yere Taşıyabilmek içindir. Sayfamda bulunan tüm linkleri Lütfen inceleyiniz. 
 
Ekli dosyalar, Videolar, Albümler, Sunumlar Yazılar, Tarihi Yemek Tarifleri, Raporlama ve Sirküler Dipnotlar ve Bilgilerden Faydalanabilirsiniz… Lütfen Sitemde bulunan sizler için hazırladığım bu çalışmaları ilgili linkleri inceleyerek sosyal ağlarınızda paylaşarak sizlerde mutfağımıza ve etrafınıza daha fazla faydalı olabilirsiniz.
 
Unutmayınızki; ilgili Dernek ve Federasyonlardan katkı bedeli olarak Ödeme yapmanız karşılığında Herhangi bir başarıya dayalı olmaksızın aldığınız yada sizlere verilen madalyalar ve başarı belgeleri sizi bilgili yapmaz."Önemli olan Popüler olmak değil bilgili olmaktir."
 
Bilgi paylaştıkça güzeldir... “sende bir yumurta var, bende bir yumurta var. Ben yumurtamı sana vereyim, sen yumurtanı bana ver. Şimdi sendede bir yumurta var bende de bir yumurta var…
 
Popülermi & Bilgilimi?
 
Ama bende bir bilgi var sende bir bilgi var. Ben bilgimi sana vereyim sen bilgini bana ver… Şimdi Ne oldu? ikimizde kazandık_? SENDE İKİ BİLGİ VAR BEN DE İKİ BİLGİ VAR!!! Bu bir hizmet yarışıdır ve mutfağımıza hizmet eden ve katkıda bulunan herkesten Allah razı olsun.
 
Bu paylaşımlarımdan dolayı Benden Tarafı sizlere Karşılıksız "HELAL" olsun. Ama Bu Bilgilerin üzerine "Sizlerde" bir şeyler koyarak Mutfağımıza Kazandırmalı, Zamanla Bizlerden Daha'da Bilgili hale Gelerek Sizler'de Bilgilerinizi Mesleki Kardeşleriniz ile Paylaşmalısınız. Şimdiden ilginize teşekkür eder çalışmalarınızda sonsuz başarılar dilerim... 
 
Camiamıza Saygılarımla… 
 
Yurt İçinde Ve Yurt Dışında İhtiyac Duyan Kişi Ve Kurumlara;
Yiyecek ve içecek alanlarında restoran ve konaklama ve işletmelerine belirtilen konularda Osmanlı ve Türk mutfağı, Osmanlı saray mutfağı, Anadolu mutfağı, Akdeniz mutfağı, menü planlama, konsept belirleme, mesleki eğitim alanlarında uluslararası konumda has aşçıbaşı Ahmet Özdemir olarak;
 
Yiyecek ve içecek danışmanlığımutfak danışmanlığıişletmeci körlüğüYeni Restoran Açarken Nelere Dikkat Etmeliyim?, Kesin Başarı İçin Restoran Danışmanlığı Almalımıyım?, Menü DanışmanlığıRestoran Yönetimi, Şehrin En İyi Restoranlarına Nasıl Sahip Olabilirim?, Yeni Restoran Açmak İsteyenlerin En Çok Sorduğu Sorular?, Kalıcı Bir Restoran Sahibi Olabilmek İçin Dikkat !!! konularında mesleki eğitim ve danışmanlık hizmetleri vermekteyim. İlgili projeler için mesleki bilgilerime ihtiyac duyan kişi ve kurumlar Türkiye saati ile sabah 10:00 ila aksam 22:00 saatleri arasında tarafım ile İLETİŞİM bilgilerimden bağlantıya geçebilirler...
 
Gastronomi ve Restoran Danışmanlığı

 

 Restoran Danışmanlığı Menü Danışmanlığı Gastronomi Danışmanlığı Mutfak Danışmanlığı Restoran Nasıl Açılır Yiyecek Ve İçecek Danışmanlığı Konsept Danışmanlığı