Uluslararası ve Kıtalararası Restoran Danışmanı Ve Mutfak Danışmanı
 
 
Has Aşçıbaşı Ahmet Özdemir Kimdir?Has Aşçıbaşı Ahmet Özdemir Kimdir?
 
1974 Antalya Gazipaşa doğumlu Devlet memuru bir ailenin 4. ve son çocuğu olarak dünyaya geldi. İlköğrenimini Oba İlkokulunda yaptı ve 1989 yılında Ortaokul eğitiminden sonra aşçılık mesleğine başladı. 1992-2004 yılları arasında Türkiye’nin ileri gelen 4 ve 5 yıldızlı turistik tesislerinin mutfak şefliğini yaparak profesyonel deneyimlerini geliştirdi. 
 
Cumhuriyet dönemi Türk mutfağında ilk defa "has aşçıbaşı" ünvanı kullanan ve mesleki hayatında bu ünvan ile anılmasını isteyen Özdemir, Osmanlı saray mutfağı ve Türk mutfağı tanıtımlarını mesleki çalışmalarında ve yaptığı restoran menülerinde yaşatmayı ilke edindi.
 
Profesyonel kariyerinde has aşçıbaşı olarak Akdeniz mutfakları,  osmanlı saray mutfağı, osmanlı ve Türk mutfağı, Anadolu halk mutfağı ve eski İstanbul mutfağı üzerine  gastronomi danışmanlığı ile uluslararası standartlara sahip yeni restoran açılışlarında restoran konsept tasarımı ve restoran danışmanlığı yapmaya başladı. 
 
Amerika, Avrupa ülkeleri ve Asya'da VIP örnek restoranlar, 5 yıldızlı ve butik oteller ile Tatil Köylerinin özellikle açılışlarında ilk sistemi kurarak hizmete açmakta başarılı aranılan şeflerden oldu.
 
Has aşçıbaşının mesleki hayatında mucidi olarak 2 adet şahsına münhasır yemeği bulunmaktadır. Patentli yemeklerinden birisi Topuz Kebabı, Diğeri ise Saltanat Sahanı’dır. Uluslararası gastronomi sektöründe mutfak danışmanlığı alanında yeni restoranların tanıtımı için geliştirdiği ve mucidi olduğu yemekleri ile de bilinen ünlü şef; İngilizce, Almanca ve İspanyolca dillerini 'de mesleki açıdan konuşabilmektedir. 
 
Özdemir, aşçılık serüveninde 32. yılını geride bıraktı.
  
Türkiye’de ilk defa "aşçılık andı" nı şahsen kaleme alan ünlü şef, kendi web sitesinde yine kendi imkanları dahilinde aşçılık mesleğindeki genç meslektaşları için sanal aşçılık kütüphanesini oluşturdu. Türk mutfağı şeflerinin Türk mutfak tarihinden bilgiler ile daha donanımlı olması için yine şahsi imkanları ile kâr amacı taşımayan Türk Aşçı Haberleri’ni kurdu. Aşçılık mesleğinde yöresel yemekleri gün yüzüne çıkarmak amacı ile "yöresel lezzet taşıyıcıları" projesini gerçekleştirdi.
 
Türk mutfak kültürünün tanıtılmasında katkıda bulunan şeflere Türk aşçı haberleri yönetim ve danışma kurulu kararı ile Türk mutfağı başarı belgelerinin verilmesine vesile oldu. 
 
Farklı restoran konseptlerinde Yeni restoran projeleri ile de bilinen has aşçıbaşı mesleki hayatında bu güne kadar Osmanlı ve Türk mutfağı Dünya gönül elçisi olarak mevcut imkanları dahilinde 3 kıta, 27 ülkede 410.000 km kat etti. 16 ulusal yerli ve yabancı televizyon kanalına mesleki sunum yaptı. Sosyal Çalışmalarının yanında mesleki çalışmaları ile de Toplamda 146 yerli ve yabancı, gazete ve dergi ye yazılı haber oldu.
 
Önemli Not:
İnşaat aşamasından büyük açılışa kadar koordinatörlüğünü yaptığım "son çalışmam olan" Lagos şehrindeki son çalışmam olan Elysium LAGOS çalışmalarımı inceleyebilirisiniz... Lagos Elysium grup bünyesindeki fine dining menüler, bahçe restoran menüleri, bistro restoran menüleri ve degüstasyon menülerinide görmek sizin için önemli olabilir...
 
 
Halen Türk Aşçı Haberleri yönetim ve danışma kurulu başkanı olan ve Türk Mutfağı ve Türk Şeflerinin mesleki anlamda gerekli donanımlara sahip olması hakkında çalışmalar yapan Has aşçıbaşı;
 
Dünyada bilinen akademik sitelerden academia.edu web sitesi de dahil olmak üzere mesleki hayatında 24 makale, 128 mesleki ve turizm ile ilgili köşe yazısı yazdı. İkinci bir mesleği olan yağlı boya resim sanatı ile de 5 nisan 2013 tarihinde bir mutfak şefi olarak Dünyada ilk defa Belçika'da "kişisel resim sergisi" açması uluslararası "het belang van Limburg" gazete haberi ve Belçika gündem haberleri ile gastronomi dünyasında kayıtlara geçti. 
 
Şef Ahmet Özdemir halen Uluslararası Ve Kıtalararası konumlarda öncelikte Türk mutfağı ve diğer popüler mutfaklar başta olmak üzere yüksek sınıf otel ve restoranlarda koordinatör danışman şeflik mesleğine devam etmektedir. 
 
Uluslararası "Profesyonel" Deneyimlerim:
Türkiye- 13 Yıl, Asya Ülkeleri- 4 Yıl, Avrupa Ülkeleri- 5 Yıl, Amerika Birleşik Devletleri- 4 Yıl Olarak Farklı Zamanlarda Toplam Sürelerden Oluşur.
 
Avrupa, Asya ve Amerika Kıtalarında Uzman Şeflerin Eğitimi ve "Bilirkişi" * Fine Dining restoranlar ve Delux Hoteller * 2006 - 2021
 
Son 18 yılını Uluslararası standartlara sahip; Avrupa, Asya ülkeleri ve ABD’deki çalışmaları arasında Washington Dc, Cenevre, Kuala Lumpur, New York, Brüksel, Rotterdam, California, Berlin, Virginia, Boston ve Florida eyaletleri ve dünyanın birçok ünlü şehrinde Fine Dining restoranların, 5 yıldızlı oteller ve tatil köylerinin özel kontratlar ile talebe göre;  6 ay, 1 veya 2 yıl süreli servis ve mutfak eğitimlerini verdim. İlk mutfak kurulumlarını gerçekleştirerek uluslararası Gastronomi danışmanlığı hizmet alanlarım içerisinde açılışlarını gerçekleştirdim. 
 
 
Aynı zamanda Amerika ve Türkiyede bazı gastronomi üniversitelerinde uluslararası mutfak şeflerini yetiştiren “uzman şeflerin" eğitimlerinde  üst düzey “bilirkişi ” olarak usta eğitici "özel" seminerler verdim ve buna devam ediyorum. Farklı mutfak ve Restoran Konsept Çeşitleri ile birlikte Asya ve Avrupa ülkelerinde Restoran mutfağı ve otel mutfağı organizasyonları gerçekleştirmekteyim. Bir yıla yakın süredir uluslararası bir gastronomi üniversitesi için şeflerin eğitimi kitabını hazırlamakla birlikte profesyonel olarak “Dünya gastronomi trendleri” üzerine  makaleler yazmaktayım.
 
Eliysium Grup * Koord. Executive Chef * Nijerya Lagos * Tam zamanlı * Fine Dining *21 Ocak 2022 *
 
Has Aşçıbaşı Ahmet Özdemir olarak 21 ocak 2022 itibarı ile Nijerya'nın Lagos şehrinde bulunun "Eliysium" grup bünyesinde mutfaklar koordinatörü olarak biri "fine dining" olmak üzere 4 ayrı restoranı aynı anda hizmete açmak için inşaat aşaması'da dahil olmak üzere restoran proje çalışmalarıma yine aynı şehirde devam etmekteyim. Bu konuda daha detaylı bilgileri son çalışmam olan KITALARARASI KONSEPTE SAHİP  ELYSIUM LAGOS sayfasından edinebilirsiniz...
 
Hamdan Trading Group * Koord. Executive Chef * Umman Salalah * Tam zamanlı * 5 yıldız *17 Mart 2018 * 17 Mart 2020
 
Öncelikle belirtmek isterimki resmiyette otel 4 yıldızlı bölgede popüler bir şehiriçi oteli. Ama umman yasalarına göre 5 yıldız standartların içki bulundurması gerektiği için 4 yıldız ile hizmet etmeyi seçmiş. Otel içerisinde 3 ayrı konseptte alakart restoranları ve  bahçesinde bulanan ayrı özel binada 1 adet banquet ve düğün salonu bulunmaktadır.  Toplantı ve organizasyon ağırlıklı çalışan Hamdan Plaza Otel alakart restoranları ile’de şehrin klasik tercih edilen yerleri arasında. 2 yıl boyunca oda menülerini, alakart restoran menülerini ve Aktivite & Banquet Menülerini yaparak mevcut personellerime (29) mesleki eğitimlerini verdim. Mesleki sorumluluklarımı ve vermiş olduğum sözleri tam olarak yerine getirdiğim  Hamdan Plaza Otel’de kontratım bitiminde kontratımı “uzatma' ma” kararı aldım ve Belçikaya Döndüm. www.hamdanoman.com
 
Kuzenler Turizm Orgnizasyon * Koord. Executive Chef * Antalya * Tam zamanlı * 4 ve 5 yıldız oteller 01.01.2001 * 01.01.2006  
 
Koord. Exc. Chef ve yönetici olarak özel bir şirkete ait olan işletmede servis ve mutfak departmanlarında  tam yetki ile ve 93 personelimle 6 ayrı otele tek ana mutfaktan inclulisive (her şey dahil) konsept te hizmet verdim. hem ana mutfağı hem de hizmet verdiğim otellerin mutfaklarını ve restoranlarını, alacar-te barlarını koordine ettim. Hizmetlerimin sonunda basari takdir belgesi aldım.
 
Has Aşçıbaşı Ahmet Özdemir Kimdir?
Club Karaburun & Şah-İnn Suit * 5 Yıldız * Executive Chef * F&B Manager * Antalya * yönetim * 15.05.1999 * 11.11.2002  
 
Bölgenin en eski tatil köyünde hem F&B müdürü hem de koord. aşçıbaşı  olarak görev yaptım. Yaklaşık bana bağlı 192 personelle hem her iki otelin yeni konseptte açılışını gerçekleştirdim. Her iki otelde de bulunan farklı konseptlere ait 7 alakart e bar, 4 vip restoran ve iki ayrı ana mutfağı idare  ettim. çalışmalarım sonucunda takdir belgesi aldım. İlgili Takdir Referansı ve Teşekkür.  www.karaburunclubhotel.com
 
Happy Elegant Otel & Sarıtaş Otel * 5 Yıldız ve 4 Yıldız * Koord. Executive Chef * Alanya * Tam Zamanlı * Yönetim * 01.03.1996 * 01.11.1998   
 
Bölgedeki en iyi tesisler olan her iki otelin de 3 yıl boyunca aşçıbaşılığını yaptım. Her iki otelde de Yaklaşık 84 personelle her şey dahil sistemde 3 yıllık hizmetim sonunda sözleşme bitiminde iyi ilişkilerim ve mesleki başarılarımdan dolayı takdirname aldım.  Takdir Belgesi, Referans-1 ve Referans-1 www.happyelegant.com
 
Genelkurmay Başkanlığında Mesleki Öğretmenlik Hizmeti * 11 Ayrı İl ve 2 Yıl Tam Zamanlı 08.08.1994 * 02.02.1996
 
Askerlik sürem boyunca donemin genel kurmay başkanının emriyle Türkiye genelinde 1. derece de protokol değeri taşıyan 11 ayrı ilde 41 adet subay gazinosunun aşçıbaşı ve restoran şeflerine yiyecek içecek ve idari bilgiler hakkında 4 haftalık eğitimler verdim.  Ayrıca İstanbul bölgesi subay gazinolarının yönetici memurlarına  Sarıyer subay gazinosunda protokol ve ziyafetler hakkında özel eğitim verdim. Askerlik sürem bitince gen. kur. Başkanı ve Or. amiral Vural Beyazıt’tan ilgili takdir referansı ile birlikte şahsından ‘da takdir belgesi aldım.
 
Hotel Antalya Dedeman Ve Hotel Conrad Hilton * 5 Yıldız * Tam Zamanlı-Yönetim * 02.02.1994 * 02.08.1994  
 
Yiyecek ve içecek departmanlarında 6 ay boyunca genel tatbik ve staj yaptım. Türkiye’nin bu iki beş yıldızlı profesyonel tesislerin de mesleki açıdan çok büyük kazançlarım oldu. Ustalarımın özel ilgisi ve mevcut tecrübelerinin protokol-ziyafet-banket menüleri ve mutfak yönetimde faydalanarak mesleki kariyerimi geliştirdim. "İlgili Referans"  www.dedeman.com  |  www.conradhotels.com 
 
Hotel Gren Peace * 4 Yıldız Aşçıbaşı * Alanya * Tam Zamanlı Yönetim * 01.01.1992 * 01.01.1994
 
Meslekteki aşçıbaşı olarak ilk yılımdı.19 yaşımda aşçıbaşı oldum. (İlgili gazete kupürü) 21 elemanımla daha önceki yıllara göre cost controller’de  %30 daha az maliyetli ve daha kaliteli hizmet verdim. Günün şartlarında 4 yıldızlı bölgedeki en iyi otellerden biriydi. Kendimi geliştirmek amacıyla üçüncü yılımda hotel Antalya Dedeman’da staj yapmak için ayrıldım. İlgili Referans ve Teşekkür Belgesi. www.greenpeacehotel.com
 
Bilgisayar Bilgisi : 
 
Apple mac. Mac Osx, Iwork, Pages programı, Keynote, Windows - Word, excel, power point, Photoshop, ms project, Ps, Illusrtrator, profesyonel derecede Apple kullanım açısından beklentinin uzerinde ciddi bilgisayar bilgim vardır. 
 
 
Önemli not:
*** Zaman zaman gastronomi ve turizm trendleri üzerine kaleme aldığım mesleki yazılarımı'da inceleyebilirsiniz. Ayrıca Uluslararası Ve Kıtalararası Restoran Danışmanlığı Ve Mutfak Danışmanlığı verdiğim resmi ingilizce web sitemide "alttaki resmi tıklayarak" inceleyebilirsiniz. İlgili projeler için mesleki bilgilerime ihtiyac duyan kişi ve kurumlar akdenizsef@gmail.com üzerinden yada Türkiye saati ile sabah 10:00 ila akşam 20:00 saatleri arasında tarafım ile İLETİŞİM bilgilerimden bağlantıya geçebilirler...
 
International Restaurant Consultant and Cuisine Consultant
 
Bilgilendirme Notu:
Uluslararası Ve Kıtalararası Otel Ve Restoran Danışmanlık Paketlerim içerisinde bulunan ve Farklılıklar Taşıyan;
1- Seçeneklerin belirlendiği "Standart" Danışmanlık Paketi seçeneği,
2- Daha geniş hizmetler taşıyan "Gümüş" Danışmanlık Paketi alternatifi,
3- Eğitim ve şeflerin yetştirildiği "Altın" Danışmanlık Paketi seçeneği,
4- En baştan tüm sistemlerin hazırlandığı ve departmanların oluşturulduğu "Anahtar Teslimi" Danışmanlık Paketi alternatifi,
5- Gastronomide Hizmet alanlarım içerisinde ve uzmanlık alanımda bulanan makalelerini yazdığım konularda "sınırsız seçimin" yapılabileceği "Platin" Danışmanlık Paketi seçeneklerini değerlendirebilirsiniz...