Konsept Tasarım Lezzet Ve Kalite

Menü Danışmanlığı - Yiyecek ve İçecek Danışmanlığı, Osmanlı ve Türk Mutfağı, Restaurant Danışmanlığı Tarihi İstanbul Mutfağı, Gastronomi Danışmanlığı, Yeni Restoran Konsept Danışmanlığı_ Kalıcı Bir Restoran, Yeni Mutfak Danışmanlığı Restoran Nasıl Açılır? Restoran Açmak

Valide Sultan Mutfağı Nedir?

 
Valide Sultan Mutfağı Nedir?
 
Valide Sultan Mutfağı Nedir?
Has Aşçıbaşı Ahmet Özdemir
 
Valide Sultan Mutfağı Osmanlı saray mutfağında en önemli mutfak bölümleri arasında kuşhane mutfağı ve has mutfak'tan sonra üçüncü kısım olan Valide sultan mutfağı 'dır. Matbah-ı Âmire Emini kontrolünde olan Valide Sultan Mutfağında aşçıbaşı, aşçılar, helvacılar, perhizciler, şerbetçiler, kalfalar ve şagirtlerden oluşan kalabalık bir mutfak kadrosu çalışır.
 
Osmanlı saray mutfağında en önemli mutfaklardan olan Valide Sultan Mutfağının hizmet ettiği kişiler arasında ise; valide sultanlar, padişahın baş haremleri, padişahın kız kardeşleri ve kızlarıdır. Mutfağın diğer bir ismi ise Valide Sultan Matbah-ı 'dır.
 
Not:
Aynı tanımı bundan iki gün önce yani 23 Temmuz 2021 tarihinde "wikipedia" web sitesine Osmanlı Saray Mutfağında "Valide Sultan Mutfağı" olarak kaydettiğimi belirtmek isterim.

 Restoran Danışmanlığı Menü Danışmanlığı Gastronomi Danışmanlığı Mutfak Danışmanlığı Restoran Nasıl Açılır Yiyecek Ve İçecek Danışmanlığı Konsept Danışmanlığı