İşletme ve İşletmeci Körlüğünde En Önemli Kural !!!

Uluslararası Ve Kıtalararası hizmetlerim bazen Otel Mutfağı Danışmanlığı, bazen yüksek mutfaklarda restoran danışmanlığı yada mutfak danışmanlığı şeklindeki "Hizmet Alanlarımı" Aşağıdaki "Kırmızı" Olarak Kabartılmış başlıklar'da bulabilirsiniz...
 
İşletme ve İşletmeci Körlüğünde En Önemli Kural !!!
 
Sadece işleriniz KÖTÜYE gittiği zaman düşünüp, suçlu aramayınız ! İşleriniz İYİ iken de neden iyi oldugunu araştırınız! Negatif yada pozitif gelişmelerin sebebini bilmiyorsanız işletmenize HAKİM DEĞİLSİNİZ demektir !!!
 
İşletme ve İşletmeci Körlüğü Nedir?
 
2024 Dünya Gastronomi Ve Turizm Trendleri makalemde de bahsettiğim konulardan olan, çalışanların zamanla işletmelerinde bulundukları ortamdaki eksiklikleri görmesini önleyen bir durumun oluşması ve gördüğü eksikliklerden, hatalardan yeterince rahatsızlık duymaması, eksikliklerin ve hataların olduğu biçimde itirazsız olarak kabullenmesidir.
 
İşletme körlüğünde, çalışanlar bulundukları ortamda yapılmakta olan işler ile ilgili farklı bakış açılarını, problem arama ve problemlere çözüm bulma ve motivasyonlarını zaman içinde kaybederler.
 
Geçmiş dönemlere ait işletmede tespit edilen sorun var mı ve bu sorunların ortadan kaldırılması için yapılan çözüm önerileri var mı?
 
2024 otel trendleri ve konaklama trendleri makalemde de değindiğim, işletme içinde yenilik veya üretimde verimliliği arttırmak, kaliteyi arttırmak için yapılan öneriler ve özel çalışmalar var mı?
 
İşletme içerisinde veya ofislerde, kullanılan veya kullanılmayan malzemeler, parçalar ne kadar süredir olduğu yerde durmakta ve kimse tarafından el değmeden yanından geçip gidiliyor?
 
Dışarıdan bir uzman bir danışmanın farklı bakış açısı ile işletmenizi değerlendirmesini isteyebilirsiniz.
 
Çalışanların ve yöneticilerin öncelikle işletme körlüğü üzerine bilgilendirme yapılması gerekir. Bilgilendirme sonrasında 2024'de restoran trendlerini de dikkate alarak, çalışanlardan ve yöneticilerden içinde bulundukları alanları alışmış oldukları bakış açısı ve mevcut yerleşim şekillerine aykırı olarak bakmaları ve düşüncelerini bildirmelerini isteyiniz.
 
Bulunduğunuz alandaki fazlalıkları temizledikçe düşünce gücünüzün de genişleyeceğini fark edeceksiniz.
 
Bakmak ve Görmek, Farkı Fark edebilmek;
 
Burada soru neden Yeni Gastronomi Trendlerinde de belirttiğim gibi insanlar baktıkları halde problemleri ve çevredeki temizlik ihtiyacını görmemektedir?  Bunun cevabı, bakmakla görmek arasındaki farktır. Her insanı aynı şeye bakmakla birlikte farklı hususları görebilir. Dolayısı ile görmek öğrenilebilir.

İşletmeci Körlüğü Nedir?

Bunun için iş yerinde gözlerinizin hat ve sorun tespit edecek şekilde tarama yapması ve bunu zihninizin buna uygun yorumlaması gerekir. Peki görmek öğrenilebilir mi? Cevap tabi ki evettir. O zaman şirkette çalışanların fark yaratabilmesi için öncelikle görmeyi öğrenmesi gerekir. Bakmak ve görmek, “farkı fark edebilmeyi başarma sanatıdır.”
 
2024 profesyonel otel mutfakları ve Restoran Mutfağı Trendlerinde de değindiğim, çalışanlar yaptıkları işlere yöneticilerinden daha fazla vakıftırlar. Bunun işlerinin daha güvenilir ve sağlıklı şekilde yapılması için en doğru teklifi onlar yapabilirler.
 
Çalışanlar işin yapılış şekli veya tespit edilen sorunların çözümü, verimliği ve maliyetleri etkileyebilir. Bu tekliflerin sözlü ve yazılı yapılması mümkündür. Sözlü teklifleri yöneticinin yapıcı bir şekilde dinlemesi son derece yararlı olur.
 
Son dönemde şahsen Otel Mutfağı Danışmanlığı, yüksek mutfaklarda restoran danışmanlığı yada mutfak danışmanlığı hizmetlerimde de ele aldığım, Yönetici geçen dönem içinde şirkette ne kadar teklif yapıldığını ve bunlardan kaçının hayata geçirildiğini düşünmeli ve bu rakamları gözden geçirmelidir. Eğer şirket içinde hiç bir teklif yapılmadı ise işletme ve  işletmeci körlüğü mevcuttur.
 
Eğer şirkette teklifler mevcut ve hiçbir tanesi kısmen veya tamamen uygulanmadı ise, yönetici yeniliklere karşı direnç göstermektedir. Diğer bir yaklaşımla yöneticide, işletme körlüğü ve sistemi, ortamı kabullenme söz konusudur.
 
Sorunları tespit edemeyen ve bunları ortadan kaldırmak için çaba sarf etmeyen bir şirketin zaman içinde rekabet şansını kaybedeceği ve rakip firmalardan geri kalacağı kesindir.
 
Restoran ve otel işletmeciliğinde gizli müşteri uygulamalarını test etmek isteyenlerin işletme kalitesi, personel özveri, ürün kalitesi, servis ve mutfak detayları hakkında  kontrolünü  Misafir Memnuniyeti yada Misafir Sadakati odaklı gastronomide hizmet kalitesinin yükseltilmesi veya verilen hizmetlerin Sürdürülebilir hale getirilmesi amaçlı tetkik ettirebilirsiniz. Bu konuda uzman çalışma arkadaşlarımıza yönlendirerek 1 haftalık süre zarfında ilgili raporumuzu sizlere sunarız. 

 

Not:
*** Yukarıdaki Yazı içeriğinde etiketlenerek belirtilmiş olan konular ile ilgili alanlarda daha fazla bilgi ve gastronomi danışmanlığı hususunda hizmet alanlarım içerisinde bulunan başlıklarda destek almak için iletişim bilgilerimden tarafım ile bağlantıya geçebilirsiniz. ***
 
Koord. Şef Ahmet ÖZDEMİR
Uluslararası Ve Kıtalararası 
Restoran Danışmanı Ve Mutfak Danışmanı
Osmanlı Ve Türk Mutfağı Dünya Gönül Elçisi
 
Önemli not:
*** Zaman zaman gastronomi ve turizm trendleri üzerine kaleme aldığım mesleki yazılarımı'da inceleyebilirsiniz. Ayrıca Uluslararası Ve Kıtalararası Restoran Danışmanlığı Ve Mutfak Danışmanlığı verdiğim resmi ingilizce web sitemide "alttaki resmi tıklayarak" inceleyebilirsiniz.
 
International And Intercontinental Restaurant Consultant and Kitchen Consultant
 

Profesyonel Mutfaklarda Uluslararası Ve Kıtalararası Restoran Danışmanı Ve Mutfak Danışmanı Olarak Aşağıdaki Diğer Hizmetlerimide  İncelemek İsteyebilirsiniz...

 
* Yeni restoran ve otel işletmelerinde örnek restoran menüleri yaptırmak isteyenler,
* Yiyecek ve içecek işletmelerinde Menü Çeşitleri yaptırmak isteyenler,
* Tüm (otel-restoran) mutfak eğitimleri ve servis mesleki eğitimleri isteyenler,
* Restoran ve otel işletmelerinde menü planlaması yaptırmak isteyenler,
* Restoran ve otel işletmelerinde seçenekli menüler yaptırmak isteyenler,
* Yeni restoran ve otel işletmelerinde menü analizi ve menü yönetimi gibi konularda destek almak isteyenler,
* Yiyecek ve içecek restoran menü tasarımı (menü değiştirmek  isteyenler)
 
* Mevcut menüsünün yetersiz kaldığını düşünerek restoran menüsü nasıl yapılır sorusunun cevabını arayanlar,,
* Yüksek rafine mutfaklarda restoran menüsü ve restoran konseptine göre mutfak eğitimi almak isteyenler,
* Örnek otel menüleri yaptırmak isteyenler,
* Restoran ve otel işletmelerinde Menü mühendisliği nasıl uygulanır?
* Restoran yemek menüsünün önemi ve özellikleri hakkında bilgi edinmek isteyenler,
* Mevcut olan yada yeni restoran ve otel işletmelerinde aktivite & banquet menüleri yaptırmak isteyenler,
* Şehrin en iyi restoranlarından olabilmek için restoran konsept tasarımı ve danışmanlığı alma düşüncesi içinde olanlar,
 
* Gastronomi trendlerinde Sürdürülebilir Restoran Mutfağı ve sürdürülebilir restoran menüsü yaptırmak isteyenler,
* Farkındalık ve tanıtım amaçlı bölgesinde Yeni Gastronomi Trendleri arayanlar,
* Yiyecek- İçecek ve otel İşletmelerinde Maliyet Kontrolü hakkında bilgi almak isteyenler,
* 2024 Yemek Trendleri arayanlar,
* 2024 profesyonel otel mutfakları ve Restoran Mutfağı Trendleri arayanlar,
* 2024 Dünya Gastronomi Trendlerini denemek ve değerlendirmek isteyen işletmeler,
* Gastronomide Geleceğin Restoranları hakkında bilgi almak isteyenler,
* 2024 gastronomi trendlerinde geleceğin menü trendleri hakkında çalışma yapmak isteyenler,
* 2024'de restoran trendleri arayanlar, 
* 2024 otel trendleri ve konaklama trendleri hakkında yenilik yapmak isteyenler,
 
İşletmeci Körlüğü