Osmanlı ve Türk mutfağını Keşfet & Explore the Ottoman and Turkish Cuisine

Has Aşçıbaşı Ahmet Özdemir; Mesleki hayatında bu güne kadar sadece kendi imkânları dahilinde Osmanlı ve Türk mutfağının gönül elçisi olarak; 3 kıta, 26 ülke ve 101 şehir dolaşarak 350.000 km kat etti. 16 ulusal yerli ve yabancı televizyon kanalına mesleki sunum yaptı, 146 yerli ve yabancı, gazete ve dergi de yazılı haberi çıktı, 11 makale, 114 mesleki ve turizm ile ilgili köşe yazısı yazdı. İngilizce, Almanca, İspanyolca ve İtalyanca bilen Özdemir Meslekteki serüveninde 27. yılını geride bıraktı.

Bugüne kadar Dünyada; Türkiye’de 7 ayrı Delux tatil köyü ve 5 yıldızlı otel, İngiltere’de 2, Amerika da 12, Türkiye’de 2, Belçika’da 1 olmak üzere Uluslararası mutfaklar üzerine toplam bütçesi 2 milyon ile 8 milyon dolar arasında değişen 17 vip Restoranın ilk açılışlarını gerçekleştirerek yeni şefler yetiştirip görevi onlara devretti.

Uluslararası standartlara sahip olması kaydıyla; yurt içinde ve yurt dışında öncelikte Osmanlı ve Türk mutfağı ile ilgili projeler hakkında fuar, festival konsept tasarım, menü tespit, 5 yıldızlı otel, Delux tatil köyü, vip restoranlar hakkında inşaat aşamasından başlayarak misafirlerine vip hizmet verebilir duruma gelene kadar ‘ki aşamada. 

Tüm yiyecek ve içecek departmanlarının işleyiş açısından en güvenli, sağlıklı, hızlı bir şekilde teçhizatlarının oluşturulması ve tüm ürünlerin reçetelendirilerek tüm ilgili personellerin eğitimlerinin de verilmesi dahil olmak üzere mesleki tecrübelerimden faydalanabilir, danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Yurt İçinde Ve Yurt Dışında İhtiyac Duyan Kişi Ve Kurumlara;
Yiyecek ve içecek alanlarında restoran ve konaklama ve işletmelerine belirtilen konularda Osmanlı ve Türk mutfağı, Osmanlı saray mutfağı, Anadolu mutfağı, Akdeniz mutfağı, menü planlama, konsept belirleme, mesleki eğitim alanlarında uluslararası konumda has aşçıbaşı Ahmet Özdemir olarak;
 
Yiyecek ve içecek danışmanlığımutfak danışmanlığıişletmeci körlüğüYeni Restoran Açarken Nelere Dikkat Etmeliyim?, Kesin Başarı İçin Restoran Danışmanlığı Almalımıyım?, Menü DanışmanlığıRestoran Yönetimi, Şehrin En İyi Restoranlarına Nasıl Sahip Olabilirim?, Yeni Restoran Açmak İsteyenlerin En Çok Sorduğu Sorular?, Kalıcı Bir Restoran Sahibi Olabilmek İçin Dikkat !!! konularında mesleki eğitim ve danışmanlık hizmetleri vermekteyim. İlgili projeler için mesleki bilgilerime ihtiyac duyan kişi ve kurumlar Türkiye saati ile sabah 10:00 ila aksam 22:00 saatleri arasında tarafım ile İLETİŞİM bilgilerimden bağlantıya geçebilirler...

         

Yurt içinde ve yurt dışında ihtiyac duyan kişi ve kurumlara;

Yiyecek ve içecek alanlarında  restoran ve konaklama ve  işletmelerine belirtilen konularda osmanlı ve türk mutfağı, osmanlı saray mutfağı, anadolu mutfağı konseptlerinde uluslararası konumda has aşçıbaşı Ahmet Özdemir olarak yiyecek ve içecek danışmanlığımutfak danışmanlığıişletmeci körlüğü konularında mesleki eğitim ve danışmanlık hizmetleri vermekteyim. İlgili projeler için mesleki bilgilerime ihtiyac duyan kişi ve kurumlar Türkiye saati ile sabah 10:00 ila aksam 22:00 saatleri arasında tarafım ile bağlantıya geçebilirler..