Değerli meslektaşlarım ve aşçılık ve mutfak sanatlarına yeni gönül veren kardeşlerim, 

Has Aşçıbaşı Ahmet ÖZDEMİR olarak uluslararası ve kıtalararası tecrübe deneyimlerim ışığında; otel mutfağı, restoran danışmanı ve hizmet alanlarım içerisinde bulunan diğer farklı alanlarda mutfak danışmanı olarak, Osmanlı ve Türk Mutfağı'nın bir dünya gönül elçisiyim. Kendi deneyimlerimden yola çıkarak, bu alanda ortak amaçlarımız doğrultusunda mutfağımıızn geleceği için karşılıksız hizmet vermenin önemini ve mutluluğunu vurgulamak istiyorum. Bu hizmet yarışında, öncülük edenlerin değerini sadece aynı amaçlar doğrultusunda koşan meslektaşlarımız bilebilir...

 
Sosyal ağlarda popülerliğin peşinde koşmak yerine, üretmek be bilgiyi paylaşmak daha sağlıklı bir tercihtir. Bilginin meslektaşlarımız arasında paylaşımı, geleceğin profesyonel mutfak şeflerinin yetişmesine ve Türk mutfağının dünya çapında tanıtımına büyük katkı sağlayacaktır. Bu bağlamda, şahsi çabalarım ve çalışmalarım, herhangi bir dernek, federasyon veya konfederasyondan "hiç bir şekilde ve asla" maddi ve manevi destek almadan, sadece şahsi imkanlarımdan ibaret olup sosyal bir görev düşüncesi ile gerçekleştirilmektedir.
 
Amacım, mutfağımızı dünya çapında daha iyi bir şekilde tanıtmak ve onu hak ettiği yere taşımaktır.
 
Bu süreçte, kendi maddi imkanlarım dahilinde maddi ve manevi anlamda tüm ihtiyaçlarını karşılıksız olarak karşıladığım Türk aşçı haberleri editörlerine minnettarım. Ancak, sorumluluklarının önemi ve tanımını halen kavrayamamış dernek, federasyon veya konfederasyonlar tarafından düzenlenen ve mutfağımızın tanıtımı adına yapıldığı söylenen fuar ve festivallerin çoğu zaman maalesef ciddi bir "rant" aracı haline geldiğini' de üzülerek belirtmek zorundayım.
 
Devlet ve ilgili kurumlar tarafından ayrılan bütçelerin amaçları dışında harcandığına üzülerek şahit oluyoruz. Bu bütçelerin büyük bir kısmı, mutfağımızın adını kullanan bazı aşçılık dernekleri, federasyonları ve konfederasyon yönetcileri arasında yine amacı dışında paylaşıldığını görüyoruz... Bu kurumların başkanlarının, Türk mutfak kültürü ve tanıtımı hakkında şahsi olarak hiç bir şekilde çabaları olmadığı gibi bu alanda yazılmış bir tek kelime yada köşe yazısı veya makalelerinin dahi olmadığı gibi, demeçlerini dikkate aldığımızda kahvehane siyasetini dahi aratan cehaletleri ilgisizliklerinin net bir göstergesidir.
 
Günümüzde Gastronomi Uzmanı yada uzmanlarının bakış açısı ile gerçek şu ki, bu alanda paranın ve rantın olduğu her yerde, "gerçek amacı" Türk Mutfağı'nı tanıtmak olmayan kişi ve kurumlar başta yer alıyor malesef. Buna karşın, benim gibi şahsi imkanlarla bir amaç uğruna hareket edenler, Türk mutfağına dair sosyal bir görev anlayışı ile bilgi ve tecrübelerini paylaşmaya devam ediyor...
 
Sevgili meslek gönüllüsü kardeşlerim, bilgi paylaştıkça güzel ve çoğalır...
 
Bu konuda yalnız olmadığımın ve bu bilinci taşıyan mesleki duayenlerimiz ile birlikte bizleri mesleğimizde ve mutfağımızda daha büyük başarılar ile daha da ileriye taşıyacağına inanıyorum. Unutmayın, gerçek bir başarıya dayalı olmaksızın dernek ve federasyonlar ve konfederasyonlardan alınan başarı belgeleri sizi bilgili ve başarılı yapmaz. Önemli olan, gerçek hayatta ve gerçek başarı ile bilgiyi tecrübe ve mesleki ahlakınızla birleştirmek ve ahilik ilişkisi ile zanaatkarlık eşliğinde mükemmelliğe ulaşmaktır.
 
Bilgili olmak ve bu bilgiyi meslektaşlarınızla paylaşmak, kariyerinizde başarıya ulaşmanın anahtarıdır. Kendinizi ve kültürünüzü geliştirin, mesleki bilgilerinizi paylaşarak hem kendinize hem de Türk mutfağına değer katın. Unutmayın, birlikte daha fazla bilgiye sahip olursak, kendi kültürümüzü ve tarihimizi öğrenerek mutfaklarımızda, menülerimizde ve yemek tabaklarımıza bilgimizi yansıtarsıtırsak Dünyada Türk mutfağı kazanır.
 
Şef Ahmet ÖZDEMİR olarak, sizlere bu yolculukta başarılar diler, Türk mutfağının sevdalısı olarak, bu değerli mirası birlikte koruyup, geçmişten aldığımız tarihi lezzet miraslarımızı en iyi şekilde geleceğe taşıyarak geliştireceğimize inanıyorum. Aşağıda paylaştığım 394 adet şahsi makalemi ve 364 adet tarafıma ait olmayan kaynak eseri "kırmızı" kabaltılmış kelimelere tıklayarak yada başlıkların altındaki linkleri kopyalayıp tarayıcınıza yapıştırarak inceleyip faydalanabilirsiniz.
 
Bu hizmetler için benden Tarafı helal olsun. Ama sizlerde bu bilgilerin üzerine kendi bilgilerinizide ekleyerek mutfağınızda çalışanlar ve aşçılık mesleğine gönül veren diğer meslektaşlarınız ile Dünyada Türk mutfağının geleceği için paylaşınız...
 
Şef Ahmet ÖZDEMİR
Uluslararası Ve Kıtalararası
Restoran Danışmanı Ve Mutfak Danışmanı
Osmanlı Ve Türk Mutfağı Dünya Gönül Elçisi
* www.hasascibasiahmetozdemir.com
* www.gastronomyconsultation.com

 

Osmanlı ve Türk mutfağı yiyecek içecek danışmanlığı mutfak danışmanlığı

 

 

restoran danışmanlığı, mutfak danışmanlığı

 

Sevgili Meslektaşlarım ve Geleceğin Şefleri,
 
Bilgi, ancak paylaşıldığında anlam kazanır ve çoğalır. Türk beslenme kültürü, helva geleneği, yemek destanları gibi zengin içerikler, tarihi ve kültürel mirasımızın bir parçasıdır. Bu mirası, Kitâbü’t Tabbâhîn ve Melceü't-Tabbâhîn gibi eserlerle, Osmanlı Mutfak Sözlüğü ve Surname-i Hümayun gibi kaynaklarla keşfedin. Gelecekte 2024 Dünya Gastronomi Ve Turizm Trendleri makalemde de belittiğim gibi bu değerli mirası sizler taşıyacaksınız; mesleğimize ve mutfağımıza olan sevginizle, kendinizi bu yolculuğa en iyi şekilde hazırlayın.
 
Unutmayın, ilgili dernek ve federasyonlardan alınan ödüller ve madalyalar, başarıyı simgelese de, gerçek bilgi ve başarı sahada kazanılır. Önemli olan popülerlik değil, bilgili olmaktır. Bilgiyi, tecrübenizi ve mesleki ahlakınızı birleştirdiğinizde 2024'de restoran trendlerinde de yer verdiğim gibi mükemmeliyeti yakalarsınız. Ahilik kültürü ile harmanladığınızda ise, geleceğin menü trendlerinde kariyerinizde sınırları aşarsınız. Unutmayın, gerçek değeri ve başarıyı, sizin görmeye çalışmanıza gerek kalmadan, diğerleri fark eder.
 
Dürüstlük ve bilgelik, sadece sözlerle değil, eylemlerle kanıtlanır. Popülerlik, Geleceğin Restoranlarında sizin hakkınızda başkalarının konuşmaya başlamasıyla kendiliğinden gelecektir. Bu, araştırma ve öğrenme sürecinizin bir parçasıdır. Osmanlı şerbetleri, saray mutfağı, çorbanın tarihi gibi konularda bilginizi artırın, ve bu bilgileri meslektaşlarınızla paylaşarak 2024 Dünya Gastronomi TrendlerinideTürk mutfağının zenginliğini daha da büyütün.
 
Bilgi paylaşımının güzelliğini unutmayın: Sende bir bilgi var, bende bir bilgi var. Bilgilerimizi paylaştığımızda, Restoran Mutfağı Trendleri makalemde de değindiğim gibi her iki taraf da daha zenginleşir. Bu süreç, Türk mutfağının küresel alandaki başarısına katkıda bulunacaktır.
 
Bu yolculukta, kültürümüzü ve tarihimize ait bilgileri meslektaşlarınızla paylaşarak, 2024 Yemek Trendlerinde Türk mutfağının geleceğine ışık tutun. "Biz bizi bilmezsek, kim bizi bilecek? Biz bizi yaşatmazsak, kim bizi yaşatacak?" düşüncesiyle hareket edin. Bu yolculukta, Yeni Gastronomi Trendleri için sizin gibi Türk mutfağını seven ve değer veren her meslektaşıma teşekkür eder, başarılar dilerim.
 
 
* Gastronomide Rafine Mutfakların Özellikleri Nelerdir?
* Gastronomide Yiyecek İçecek İşletmeciliği Nedir? 
* Gastronomi İşletmelerinde Personel Hiyerarşisi Ve Personel Görevleri Nelerdir?
* Gastronomide Mutfak Yönetimi Nedir?
* Yiyecek, İçecek Ve Konaklama İşletmelerinde "Hizmet Kalitesi" Demek Ne Demektir?
* Gastronomide Restoran İşletmeciliği Nedir?
* Otel Mutfakları Ve Restoran Mutfakları İçin Tedarikçi Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?
* Yeni Restoran İşletmelerinde Yol Haritası Ne Demek?
* Hizmet Hataları Karşısında Telafi Stratejilerinin Restoran Yönetimideki Etkileri Nelerdir?
* Gastronomide Restoran Yönetim Sirküleri Aşağıdaki Maddeler Ve Daha Fazlası Dikkate Alınarak Hazırlanır....
* Gastronomide Nasıl Marka Restoran Olunur?
* Gastronomide Misafirlerin Restoranları Tercih Etme Sebepleri Nelerdir?
* Gastronomide Restoran Yönetim Raporları Nasıl Hazırlanır
* Restoran Ve Otel Yönetiminde Cost Maliyet Hesapları Nelerdir?
* Restoranlarda Stok Yönetimi Ne Demek?
* Restoran Ve Otel İşletmelerinde Çizelge Ve Tutanaklar Nelerdir?
* Restoran İşletmeciliğinde "Anket Ve Formlar" Nelerdir?
* Gastronomide Misafir Memnuniyeti Ne Demek?
* Gastronomide Organizasyon Anlaşma Metni Ne Demektir?
* Gastronomide Mutfak Ekipmanı Ne Demek?
* Restoran Ve Otel Ana Mutfağın Diğer Bölümlerle İlişkisi Nedir?
* Gastronomide Mutfak Planlaması Nedir?
* Gastronomide Sos Nedir? Özel Yemek Sosları Nasıl Yapılır?
* Profesyonel Mutfaklarda Bıçak Çeşitleri Nelerdir? Profesyonel Mutfaklarda Kullanılan Bıçak Çeşitleri Hangileridir? Bıçak Alınırken Nelere Dikkat Edilir? 
* Otel İşletmelerinde Hijyen Kuralları Nelerdir?
* Gecmisten Gunümüze Mutfak Akımları Nelerdir?
* Otel Mutfağı Ve Restoran Mutfağı Çalışanlarının Özellikleri Nelerdir?
* Otel Ve Restoran İşletmelerinde Mutfak Eğitimi Nasıl Verilir?
* Gastronomide Mutfak Organizasyonu Nedir?
* Yiyecek Ve İçecek İşletmelerinde Mutfak Tasarımında Dikkat Edilmesi Gereken En Önemli Faktörler Nelerdir?
* Gastronomide Mutfak Üniteleri Nelerdir?
* Otel Ve Restoran Mutfak Yönetiminde Depolama İşlemleri Nelerdir?
* Otel Ve Restoran Mutfak Yönetiminde Verimlilik Nedir?
* Yiyecek–İçecek Departmanı Organizasyon Şeması Nedir? 
* Profesyonel Mutfaklarda Ve Endüstriyel Mutfaklarda Pişirme Ekipmanları Nelerdir?
* 2024 Otel Trendleri Ve Konaklama Trendleri Nelerdir?
* Restoranların Vazgeçilmez Olmasının Sırrı Nedir?
* 2024 Profesyonel Otel Mutfakları Ve Restoran Mutfak Trendleri Nelerdir?
* Otel İşletmelerinde Pre Opening Ne Demektir?
* Profesyonel Otel Mutfağı Teknolojilerinin Kısa Tanımı Nedir?
* Profesyonel Otel Mutfağı Organizasyonu Nedir?
* Profesyonel Otel Mutfaklarının Özellikleri Nelerdir?
* Otel Mutfaklarında Sistematik İşyeri Düzenleme Planı Nasıl Yapılır?
* Endüstriyel Mutfak Planlanması Nedir?
* Restoran İşletmeleri Ve Otel İşletmelerinde Cost Maliyet Hesapları Nasıl Çıkartılır?
* Profesyonel Mutfak Çeşitleri Nelerdir?
* Gastronomide Haccp'nin Temel Prensipleri Nelerdir?
* Restoran Mutfak Yönetiminde Üretimde Nelere Dikkat Edilir?
* Restoran Mutfak Yönetiminde Teslim Alma İşlemleri Nedir?
* Gastronomide Mutfak Bölümleri Nelerdir, Mutfak Görevlileri Kimlerdir?
* Restoran Yemek Menüsünün Önemi Ve Özellikleri Nedir?
* Gastronomide Degüstasyon Menülerin Özellikleri Nelerdir?
* Lüks Örnek Restoran Menüsünün Özellikleri Neler Olmalıdır?
* Ziyafet Menüleri Ve Protokol Hizmetleri Nelerdir
* Lüks Otellerde Aktivite & Banquet Menüleri Nasıl Yapılır?
* Otel Açık Büfe Menüsünde Bulunması Gereken Yemekler Nelerdir?
* Akşam Yemeği Set Menülerinde Bulunması Gereken Yemekler Nelerdir?
* Yıldızlı Otellerde Amerikan Gecesi Menüleri Nasıl Yapılır?
* Lüks Otellerde Fransız Gecesi Menüleri Nasıl Yapılır?
* Yıldızlı Otellerde Kış Menüsü Nasıl Yapılır?
* Yıldızlı Otellerde Kokteyl Prolonge Menülerinin Özellikleri Nelerdir?
* Yıldızlı Otellerde Ma Biche Gala Menüleri
* Lüks Otellerde Meksika Gecesi Menülerinde Hangi Yemekler Servis Edilir?
* Yıldızlı Otellerde Menü Çeşitleri Ne Demektir?
* Yıldızlı Otellerde Öğle Yemeği Otel Açık Büfe Menülerinde Hangi Ürünler Servis Edilir?
* Lüks Otellerde Yapılan Düğün Menülerinde Nelere Dikkat Edilir?
* Restoran Ve Otel İşletmelerinde Seçenekli Yemek Menüleri Ne Demektir?
* Yıldızlı Otellerde Türk Gecesi Menüleri
* Yıldızlı Otellerde Uzakdoğu Gecesi Menüleri
* Türk Kültür Hayatında Çiçekli Şerbetler Nelerdir?
* Türk Mutfağı’nda Kahvaltıda Tüketilen Çorbalar Ve İllere Göre Dağılımı, Çorbanın Tarihi Nedir?
* Eski Türkler Ne Yerdi?
* Ünlü Dünya Mutfakları İle Türk Mutfak Kültürünün Zenginliğinin Bağlantısı Nedir?
* Avcılıktan Gurmeliğe Yemeğin Kültürel Tarihi edir?
* Türk Mutfağına Tarihsel Bakış Nedir?
* Seyyah Evliya Çelebi'nin Diliyle 17. Yüzyıl Yiyecek Manzaraları Nelerdir?
* Geleneksel Gıda Muhafaza Yöntemleri Nelerdir?
* Geleneksel Türk Tadı "Pekmez" Nedir?
* Pekmez, Bal Ve Şeker: Helvaya Statü Veren Tatlandırıcılar Nelerdir?
* Geçmişten Günümüze Törensel Bir Yemek; "Keşkek" Nedir?
* Eskişehir'in Yerel Mutfak Kültürünün Zenginleştirilmesine Yönelik Bir Çalışma, Çerkez Mutfağı Nedir?
* Osmanlı Saray Mutfağı Konseptli Etnik Restoranların Menü İçeriği Ve Müşteri Profillerinin Tespit Edilmesi
* Tarhana Üretimi Ve Tarhana  Çeşitleri  Nedir?
* Orta Çağ Arap Mutfağından Günümüze Tirit Nedir?
* Türk Mutfağı Ve Beslenme Kültürünün Tarihsel Gelişimi  Nedir?
* Türk Mutfak Kültüründe “Aş Ve Aşhane”  Nedir?
* Geçmiş Zaman Sofraları, Türk Mutfak Kültüründe Sofra  Nedir?
* Türk Mutfak Kültüründe Şerbetler Nedir?
* Türk Mutfak Kültürü Ve Yeme İçme Alışkanlıkları  Nedir?
* Türk Mutfak Kültürünün Tarihsel Gelişiminde Yaşanan Değişimler Nelerdir?
* Türk Mutfağı Ve Geleceğine İlişkin Değerlendirmeler Nedir?
* Türk Mutfak Kültüründe Yemek Ve Beslenme Nedir?
* Yabancı Mutfak Şefleri Gözüyle Türk Mutfağına İlişkin Bir Değerlendirme 
* Türkiye' De Yöresel Mutfaklar Ve Özellikleri Nelerdir?
* 2024 Dünya Gastronomi Ve Turizm Trendleri Nelerdir?
* Gastronomide Yeşil Nesil Restoranların Özellikleri Nelerdir?
* Gastronomide Atık Gıda Yönetimi Ve Sürdürülebilirlik Nedir?
* Artisan Gıdaların Ve Artisan Yemeklerin Gastronomiye Katkısı Nedir?
* Gastrodiplomasi Ve Gastromilliyetçilik Nedir?
* 2024 Dünya Gastronomisi Ne Demektir?
* Otelcilik, Restoran Ve Turizmde Yeni Gastronomi Trendleri Nelerdir?
* Beslenmede Alternatif Protein Kaynaklarının Önemi Nedir?
* Gastronomide Deniz Ürünlerinin Yeri Nedir?
* Gastronomide Fine Dining Restoranlarda Türk Mutfağının Yeri Nedir?
* Gastronomi Turizminin Gelişmesine Füzyon Mutfağının Etkisi Nedir?
* Dünyada Örnek Gastrodiplomasi Uygulamaları Nelerdir?
* Gastronomide Duyusal Analiz Nasıl Değerlendirilir?
* Gastronomide Robotik Uygulamalar Nelerdir?
* Gastronomi Turizminde Sokak Lezzetlerinin Önemi Nedir?
* Gastronomi Turizminin Gastronomi Kavramları İle Bağlantısı Nedir?
* Gastronomide Siyah Yiyeceklerin Önemi Nedir?
* Günümüzde Gastronomi Turizminin Şehir Ekonomisine Katkısı Nedir?
* Gastronomide Kültür Ve Lezzet Anlayışı Nedir?
* Bursa İli 5 Yıldızlı Şehir Otellerinde Çalışan Aşçıların Moleküler Gastronomi Konusundaki Görüşlerinin Belirlenmesi...
* Nasıl Gastronomi Şehri Olunur, Gastronomi Şehri Olmak İçin Hangi Çalışmalar Yapılmalıdır? Gastronomi Şehirlerinin Özellikleri Nelerdir?
* Türkiyede Helal Gastronomi ve Helal Sertifikalı Gıdaların Önemi Nedir?
* Gastronomide Yenilebilir Çiçekler Ve Mikro Filizler Nedir?
* Restoran Deneyiminde Duyguların Rolü Nedir?
* Türk Mutfağında En Meşhur Sokak Lezzetleri Nelerdir?
* Dünyada Slow Food Hareketi Nedir?
* Restoranların Gelecekteki Gelişim Ve Dönüşümü Nedir?
* Türk Mutfağında Kullanılan Fonksiyonel Gıdalar Nelerdir?
* Sürdürülebilir Gastronomide Organik Tarım İle İyi Tarım Uygulamalarının Yeri Ve Önemi Nedir?
* Sağlığımız Açısından Slow Food'un Farkı Nedir?
* Gastronomide Sürdürülebilir Turizm Yönetimi Ve Ekoturizm Uygulamalarının Yeri Ve Önemi Nedir?
* Dünyada Restorancılığın Gelişimi Nasıl Başlamıştır?
* Sıkım Tekniklerinde Zeytinyağı Turizmi Ve Zeytinyağının Diğer Yağ Çeşitlerinden Farkı Nedir?
* Vegan Yiyecek Turizmi Nedir?
* Dünyada Örnek Restoranlardan Olabilmek İçin Neler Yapılmalıdır?
* Ornek Otel Açik Bufeleri Nedir?
* Günümüzde Gastronomi Uzmanı Ne Demektir?
* İnovasyon Nedir, İnovasyon Nasıl Sağlanır?
* Dünyada Türk Mutfağının Mükemmel Tanıtımı İçin Milli Mutfak Hareketi Sorumlularının Yapması Gereken Çalışmalar Nelerdir?
* Gastronomi'de Kültürel Mirasın Önemi Ve Özellikleri Nelerdir?
* 2024 Restoran Trendleri Nelerdir?
* 2024 Yemek Trendleri Nelerdir?
* Gastronomi'de Sürdürülebilir Mutfak Nedir? 
* Dünyada Bulunan En Önemli Restoran Konsept Çeşitleri Ve Özellikleri Nelerdir?
* Otel Ve Restoran Mutfak Teknolojileri Nelerdir
* Gastronomi'de Geleceğin Restoranlarının Özellikleri Nelerdir?
* Otel İşletmelerinde Misafir Sadakati Nasıl Sağlanır?
* En Son Restoran Teknolojileri Nelerdir?
* Gastronomi'de Moleküler Gastronomi Kimler Tarafından Kullanılır?
* Moleküler Gastronomi ve Moleküler Mutfak Terimi Dünya Aşçılık Tarihinde Ne Zaman Kullanılmıştır?
* Etlerde Kuru Yaşlandırma (Dry-Age) Nedir?
* Yeni Restoran Trendleri Nelerdir?
* Gastronomi'de Mutfak Bilimi Nerelerde Kullanılır?
* Gastronomi'de Yemek Stilistliğinin Özellikleri Nelerdir?
* Gnümüzde Dijital Gastronominin Özellikleri Nelerdir?
* Gastronomi İşletmelerinde "Gizli Müşteri" Uygulamaları Nasıl Yapılır?
* Yemek Sunumlarında Kullanılan Yenilebilir Çiçeklerin Özellikleri Nedir?
* Gastronomide Sous Vide Pişirme Yöntemi Hangi Ürünlerde Kullanılır?
 

Özellikle Aşçılık Mesleğine Gönül Vermiş Geleceğin Türk Mutfağı Şefleri, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Öğrencileri;

Aşağıdaki "PDF" Dosyasında Bulunan 2022 - 2023 ve 2024 Dünya Restoran Trendleri ve Otel Trendleri ile Birlikte Profesyonel Gastronomi İle İlgili Mesleki Hayatımda Kaleme Aldığım Diğer Makalelerimi'de İnceleyebilirsiniz....

 

 

* Gastronomide dünya aşçılık tarihi ve dünya mutfak tarihi Nedir?
* Tarihte Antik Roma yemek kültürü Nedir?
* Anadolu Mutfak Kültürünün Gelişimi
* Türk Tatlısı Baklavanın Tarihi Nedir?
* Nefis Damla Sakızının Türk Mutfağındaki Yeri
* Zengin Boşnak Yemek Kültüründe Osmanlı Etkisi  Nedir?
* Kimlik Bağlamında Yemek Kültürü Nedir?
* Coğrafi İşaretli Türk Peynirleri Nelerdir?
* Osmanlı Kültüründe Öğün Zamanları ve Kahvaltı
* Nefis Lakerda'nın Önemi ve Özellikleri Nelerdir?
* Mutfakta Aşçıbaşı Ne Demek?
* Tarihi Lezzet Âşûrâ Nedir? Âşûrâ'nın Tarihi...
* Aşçıların Sığınağı, Melceü't Tabbahin - Mehmet Kamil (1844)
* Dünyanın Seçkin  Lezzetleri Levanten Mutfağı Nedir? Levanten Neye Denir?
* Osmanlı Döneminde Kullanılan Tıbbi Ve Aromatik Bitkilerin Günümüzde Kullanımı Nedir?
* XVI. Yüzyıl' da Osmanlı Fetvalarında Ahilik Nedir?
* Nefis İçecek Kahvenin İnsan Sağlığına Faydaları Nelerdir?
* XVIII. Yüzyılda Bir Osmanlı Konağının Giderleri
* Tarihi Osmanlı Mutfağı Hakkında En Çok Sorulan Sorular Nelerdir?
* Osmanlı Saray Düğünlerinde Yemekler Nelerdir?
* Mutfağında Yeni Dünya Lezzetleri: Domates, Biber, Patates
* Osmanlı Sarayında  Şekerleme Ve Şekerlemecileri İle İlgili Notlar...
* Türkiye’de Coğrafi İşaret Kavramı Nedir?
* Geçmişten Günümüze Beslenme Alışkanlıklarının Değişimi
* Nefis Antep Baklavası Nedir?
* İstanbul’dan Dünyaya Yayılan Sofra Adabında "Çatal" Nedir?
* Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemlerinde Yemek Kitapları Nelerdir?
* Yöresel Çorum Mutfağının Gastronomi Turizmi Potansiyeli
* Osmanlılarda Dondurma ve Dondurmacılık Mesleği İle İlgili Notlar  
* Tarihde Osmanlılarda Sağlık Nedir?
* Profesyonel Mutfaklarda El Ayarı ve Steak Pişirme Teknikleri Nedir?
* Dünya Mutfaklarının Tarihsel Gelişimi Nedir? 
* Gıda Tüketiminde Yerel, Millî ve İthal Ürünler Nelerdir? 
* Profesyonel Mutfaklarda Doğrama Teknikleri (Yöntemleri) Nelerdir?
* Profesyonel Mutfaklarda Pişirme Teknikleri & Pişirme Yöntemleri Nelerdir?
* Türk Mutfak Kültüründe Kahvaltı Nedir?
* En Başarılı Mutfak Şefleri Ne Demek?  Vilayetini Dahi Görmeden, Dünyaca Ünlü Mutfak Şefi Nasıl Olunur? 
* Eski Anadolu Türkçesi İle Yazılmış Tıp Eserleri Ve Bu Eserler Üzerine Yapılan Çalışmalar
* Turizmde Toplam Kalite Yönetimi Ve Ahilik İlişkisi Nedir?
* Gastronomi Sektöründe Kadınların Durumunun Değerlendirilmesi
* Türk Mutfağı Tanıtım Faaliyetlerinin Gastrodiplomasi Kavramı Açısından İncelenmesi
* Tatlara Tat Katan Kabuk Tarçın'ın Osmanlı Mutfağındaki Yeri Nedir?
* Bir Sofra Adabı Kitabından Yemek Sosyolojisinin İz Düşümünü İncelemek...
* Geçmişten Günümüze Türk Mutfak Kültüründe Limonata Nedir?
* Dünyanın En Meşhur 10 Havyarı Ve Özellikleri Nelerdir?
* Türk Mutfak Kültüründe İslamın Etkisi Nedir?
* Türk Mutfak Kültüründe Helva Geleneği Nedir?
* Türk Mutfak Tarihinde Kabağın (Kabak) Yeri Ve Uygulama Örnekleri Nedir?
* Şiir Şarkı Ve Türkülerde Baklava - Divan Edebiyatında Baklava Nedir?
* Türkiye’deki Kahve ve Mutfak Kültürünün Dönüşümü Üzerinden Küreselleşme Sürecinde Küresel ve Yerel Kültürün Etkileşim ve Eklemlenişi*
* Türkiye Selçuklularında Tatlı Kültürü Nedir?
* Gelenek, Görenek, Anane' de Baklava Nedir?
* Dünyadaki Yabancı Seyyahların Gözünden Farklı Yüzyıllarda Türk Yemek Kültürü 
* Tarihimizde Yemek Destanları Nelerdir?
* Tarihde Yemeğin Kültürel Tarihi Nedir?
* Yemek, Kültür Ve Kimlik Nedir?
* Gastronomide Yemek ve Din, Yemeğin Dini Simgesel Anlamları Üzerine Bir İnceleme
* Yoğurt Nedir, Yoğurt'un Tarihi ve Tarihçesi...
* Can Boğazdan Girer: Evliya Çelebi'de Yemeğin Manevi Boyutu Nedir?
* Popüler Olmakmı Önemli Yoksa Alanıdan Konuya Vakıf Bilgili Olmakmı Önemli?
* Dünyada Türk Mutfağı Nasıl Marka Olur?
* Türk Şeflerinin Dünyada Türk Mutfağı Markasına Katkıları 
* Dünyada Türk Mutfağı Tanıtımlarında Öncelikli Konular Nelerdir?
* Zengin Türk Mutfağı Dünyada Nasıl Markalaşır, Yapılması Gerekenler Nelerdir?
* Yeni Nesil Restoran Danışmanlığı Nedir?
* Kanada'da Restoran Açmanın Özellikleri Nelerdir?
* Dünyada En Ünlü Çay Çeşitleri Ve Özellikleri Nelerdir?
* Geleceğin Türk Mutfağı Şeflerine Başarının Anahtarı Vasiyetim ve Tavsiyelerimdir?
* Osmanlılarda Merasimlerin Toplumsal Kaynaşmaya ve Bütünleşmeye Katkısı
* Kaşgarlı Mahmud Ve Eseri Dîvânü Lugati't-Türk Nedir?
* Osmanlı Saray Mutfağında Görevlilerin "Menşei" Nedir?
* Hazine Köşkü (Fatih Köşkü-Enderun Hazinesi) Nedir?
* Osmanlıda Hünkâr Dairesi Nedir?
* Klasik Dönem Osmanlı Saray Mutfağı Nedir?
* Osmanlı Sarayında Mutfak Hizmetlileri ve Sofra Gelenekleri Nedir?
* Sarayda Kurban Bayramı Nedir?
* Dünya Ölçeğinde Osmanlı İstanbulu Nedir?
* Osmanlı Tarihimizde Osmanlı Hanedanının Aile Yapısı ve Güncel Yaşamı Nedir?
* Zengin ve Köklü Osmanlı Tarihimizde Osmanlı Bilim Adamları Nedir?
* Osmanlı Devleti’nde Şehzadelik Kurumu Nedir?
* Osmanlı Esnaf Teşkilatı  Nedir?
* Osmanlının musikî Okulları Nedir?
* Osmanlı Toplum Yapısı Nedir?
* Osmanlı Devlet Teşkilâtı Nedir?
* Osmanlı Devletinde Arslanhane Nedir?
* Tarihte Osmanlı’da Harem Meselesi Nedir?
* Osmanlıda Devşirme Sistemi Nedir?
* 1200-1207/1786-1793 Hatt-I Hümâyunlarına Göre Osmanlı Devleti’nde Ekmekçilik Nedir?
* Kuruluştan Yıkılışa Kadar Osmanlı Diplomasi Tarihi ve Türkiye’ye Bıraktığı Miras Nedir?
* Osmanlı İmparatorluğu’nda Dahili Gümrük Vergisi İstisnaları Nedir?
* Osmanlı İmparatorluğunda Türkçülük Turancılık Nedir?
* Osmanlıda Kudüs Nedir? Kudüsün Dünü Ve Bu Günü Nedir?
* Osmanlıda Zülüflü Baltacılar (Teberdaran-I Hassa) Nedir?
* Osmanlı Eğitim Sisteminde Enderun Mektebi Nedir?
* Osmanlıda Harem-i Hümayun Nedir?
* Osmanlıda Divan-ı Hümayun Toplantıları ve Elçi Kabulü  Nedir?
* Osmanlıda Ordunun Sefere Uğurlanması ve Karşılanması  Nedir?
* Osmanlıda Padişahların Biniş ve Tebdilleri Nedir?
* Osmanlıda Hırka-i Saadet Ziyareti ve Baklava Alayı  Nedir?
* Osmanlıda Mevlit Kandili ve Kadir Gecesi Merasimleri Nedir?
* Osmanlıda İbrahim Paşa Sarayı Nedir?
* Osmanlıda Etmeydani Nedir?
* Osmanlıda Kapı Halkı Ne Demek?
* İstanbul’da inşa edilen ilk Osmanlı sarayı Hngisidir?
* Trihi Osmanlı Mutfağının Genel Özellikleri Nelerdir?
* Osmanlı Saray Mutfağı Teşkilatı Protokol Tören ve Şenlik Yemekleri
* Osmanlıda Hânsâlâr Nedir?
* Osmanlıda Matbah-ı Âmire Nedir?
* Osmanlı Mimarisinde Meydan Çeşmeleri Nedir?
* Osmanlıda Kapı Ağaları Ne Demek?
* Osmanlıda Hazinedarbaşı Ne Demek?
* Osmanlıda Hasodalılar Ne Demek?
* Osmanlıda Hâcegân Ne Demek?
* Osmanlıda Bîrun Ne Demek?
* Yabancı Seyyah Hans Dernschwam’ın “İstanbul Ve Anadolu’ya Seyahat Günlüğünde Amasya'da Osmanlı Kültürel Dokusu Ve İnsan Algısı Nedir?
* Osmanlı Sarayında Aşure Geleneği Uygulaması Nedir?
* Osmanlı Saray Mutfağı Görevlileri Kimlerdir?
* Saray Mutfağında "Sebzehane" Nedir?
* Osmanlı Saray Mutfağında "Katip" Nedir?
* Osmanlı Saray Mutfağında Görevlilerin Kıyafetleri Nedir?
* Osmanlı Saray mutfağında Görevlilerin Maaşları Nedir?
* Osmanlıda Kassabin Karhanesi Ne Demek?
* Osmanlıda Kirar–ı Amire Nedir?
* Osmanlıda Mastergan Karhanesi Ne Demek?
* Osmanlıda Matbah–ı Ağayan Nedir?
* Osmanlıda Matbah–ı Divan Nedir?
* Osmanlıda Matbah–ı Gılman–ı Enderun Nedir?
* Osmanlı Saray Mutfağında "Emin" Ne Demek?
* Osmanlıda Padişah’ın Öğünleri Nelerdir?
* Osmanlı 'da Halk Sofrası Nedir?
* Osmanlı Saray Mutfağında Mutfak Araç Ve Gereçleri Nelerdir?
* Osmanlı Sarayında Ziyafetler Nelerdir?
* Osmanlı' da Kahve Nedir?
* Osmanlılar Zamanında Avrupa’da Kahve Nedir?
* Osmanlı Saray Mutfağında Görevlilerin Gündelik Yaşamı Nedir?
* Osmanlı Saray Mutfağında "İaşe" Nedir?
* Osmanlıda Türk Tatlıları Nedir? "Tarihin Tatlı Tarafı" Nedir?
* Osmanlıda İbn Battûta Kimdir?
* Tarihimizde Mevlana Felsefesi Nedir?
* İstanbul Saray Mutfağının Türk Mutfak Kültürüne Etkisi Nedir?
* 16. Yüzyılda Osmanlı Bahçe Kültürü Ve Şiir Meclisleri Nedir?
* Ötekinin Merceğinden Osmanlı'da Eğlence Kültürü Nedir?
* Enginardan Patatese Osmanlı Coğrafyasında Egzotik Sebzeler Nedir?
* Osmanlıda Meyvecilik Nedir?
* Osmanlı Vakıf Kültürü Nedir?
* Osmanlıda Ordu Teşkilatı Nedir?
* Osmanlılarda Osmanlı İlmiyesi Nedir?
* 16. Yüzyılda İse Yalnızca Şenlikleri Ele Alan Ve “Sûrmâme” Adıyla Anılan Surname-İ Hümayun "Osmanlıda Şenlikler" 01, 02, 03, 04...
* Osmanlıda Divanı Hümayun Hakkında En Çok Sorulan Sorular Nelerdir?
* Osmanlıda Adalet Kulesi (Kasr-ı Adl) Nedir?
* Osmanlıda Topkapı Sarayı’nın Planı Nedir?
* Osmanlıda Dördüncü Avlu (Köşkler Bahçesi) Nedir?
* Osmanlıda Eski Hazine Dairesi (Dış Hazine) Nedir?
* Osmanlıda Bâbü’s Saade Ne Demek?
* Osmanlıda Çifte Kasırlar Ne Demek?
* Osmanlıda Harem Mescidi Ne Demek?
* Osmanlıda Mabeyn-i Hümâyûn Dairesi (I. Abdülhamid Dairesi) Nedir?
* Osmanlıda Cevri Kalfa Dairesi Nedir?
* Osmanlıda Enderun Avlusu (III. Avlu) Nedir?
* Osmanlıda İstanbul Bir Dünya Başkenti Nedir?
* Osmanlıda Harem Nedir, Harem Dairesinin Bölümleri Nerelerdir?
* Osmanlıda Has Oda (Hırka-İ Saadet Dairesi - Mukaddes Emanetler Dairesi)
* Osmanlıda Has Oda’da Yapılan Merasimler Nedir?
* Osmanlıda Sarayın Ev Sahibi Olarak Padişah Nedir? 
* Osmanlıda III. Ahmed Kütüphanesi Nedir?
* Osmanlıda Padişahın Evi Olarak Saray Nedir?
* Osmanlıda Mehterhâne-İ Hümâyûn Nedir?
* Osmanlı’da Stokçulara Hangi Cezalar Verilirdi?
* Tarihte "Hârizmî" Muhammed Bin Mûsâ Nedir?
* Tarihte Ömer Hayyâm Kimdir?
* Saray Mutfağında Karahanlı-Selçuklu ve Memlük Mutfağı Nedir?
* Saray Mutfağında Selçuklu ve Beylikler Dönemi Mutfağı Etkisi Nedir?
* Osmanlı Saray Mutfağında Bizans Mutfağı Etkisi Nedir?
* 19. Yüzyılda Osmanlı Saray Mutfağının Değişimi Nedir?
* Sirvani’nın İlimlerin Tanımı Ve Meseleleri İlgili Eseri, El-Fevaidu’l- Hakaniyye Nedir?
* Osmanlı Devleti’nde Eski Bir Türk Geleneği, Çanak Yağması Nedir?
* 18.Yüzyılın İlk Yarısında Osmanlı Saray Mutfağında Ramazan Ayı Nedir?
* Türk Mutfağından Kaybolan Kerkük Yemekleri Nedir?
* Konya’da Mevlevi Mutfağı Yiyeceklerinin Gastronomi Turizminde Canlandırılması Nedir?
* Konya Mevlevi Mutfak Kültürünün Özellikleri Nelerdir?
* Mevlevihanenin Kalbi Matbâh-ı Şerif'in Önemi Ve Mekânsal Özellikleri Nedir?
* Tarihimizde Mevlevihanelerde Matbah-ı Şerif Nedir?
* Tarihimizde Âteşbâz-ı Velî Kimdir?
* Ateşbaz-ı Veli Ve Ateşbaz-ı Veli’den Sonra Aşçılık Makamına Gelmiş Kişiler Kimlerdir?
* Konya’da Mevlevi Mutfağı ve Mevlevi Yiyeceklerinin Gastronomi Turizminde Canlandırılması Nedir?
* Din-Gastronomi Etkileşimi Üzerine: Dinlerde Mutfak Ritüelleri Nedir?
* Konya İlinin Bir Destinasyon Olarak Pazarlanmasında Ateşbaz-I Veli Hazretleri’nin Rolü Nedir?
* Ritüele Dönüşen Mutfak, Mevlevi Mutfağı Nedir?
* Mevlânâ’nın Sofrasına Menâkıbü’l-Ârîfîn’den Bakmak: Menâkıbü’l-Ârîfîn’e Göre Mevlânâ Ve Çevresinin Mevlevi yeme-İçme Kültürü Nedir?
* Tarihi Mevlevi Yemeklerinin Fonksiyonel Gıda İçeriği Açısından Değerlendirilmesi Nedir?
* Mevlevilik Ve Mevlevi Mutfağındaki Bazı Ritüeller Nedir?
* Osmanlı Tekke Mutfak Kültürü ve Mecmuâ-i Fevâid Nedir?
* Rivâyetler Işığında Hz. Peygamber’in Beslenme Kültürü Nedir?
* Tarihi Osmanlı Saray Mutfağı Nedir?
* Osmanlı Şerbetlerinin Tarihi Nedir? Dünyaca Ünlü Osmanlı Şerbetlerinin Özellikleri Nelerdir?
* Osmanlı Sarayında Mutfak Düzeni ve Teşkilat Yapısı Nedir?
* Osmanlı Sarayında Beslenme Alışkanlıkları (15. - 17. Yüzyıl) "Prof. Dr. Arif BİLGİN"
* İlk Valilik Yıllarında Muhsinzade Mehmed Paşanın Konak Mutfağı Nedir?
* Osmanlıda Baklava Nedir?
* Sağlıklı Antioksidan Baharatların Osmanlı Saray Mutfağındaki Yeri Nedir?
* İmparatorluğun Son Döneminde İstanbul ve Osmanlı Saray Mutfak Kültürü Nedir?
* Trihte Osmanlıda Şerbetler Ve On Beşinci Yüzyıldan Örneklerle Tıpta Şerbetlerin Yeri Nedir?
* Gelibolulu Âlî’nin Surnâmesinde Osmanlı Yemek Kültürü Nedir?
* Hacı Paşa’nın Şifâü’l Eskâm ve Devâü’l-Âlâm Adlı Eserindeki Şurup Formülleri Nedir?
* Osmanlı Saray Geleneğinde Şerbet Ve Şerbet Kapları Nedir?
* Osmanlıda Bir Tıp Kitabı: Haza Kitabu İlmi Hikmet Ani’ş Şifa  Nedir?
* Osmanlı Saray Mutfağının Toplumsal Hayattaki Konumu Nedir?
* Osmanlıda Habbazin-i Hassa Ne Demek?
* Osmanlıda Çaşnigîrbaşı Ne Demek?
* Geç Dönem Osmanlı Saray Mutfak Kültüründe Ziyafetler Ve Yemekler Nedir?
* Osmanlıda Helvacıyan-ı Hassa Ne Demek?
* Osmanlıda Helvahane Mutfağı Nedir?
* Osmanlıda Kilercibaşı Ne Demek?
* Osmanlıda Matbah-ı Âmire Emini Nedir?
* Osmanli Mutfak Tarihinden Dipnotlar Nedir?
* Osmanlı Narh Listeleri ve Üsküdar Mal Piyasası Nedir?
* Osmanlı Saray Mutfağı’na Ait Gastronomik Unsurların Günümüz Türk Mutfağı İle Kıyaslanması 
* Osmanlıda Kuşhane Mutfağı Nedir?
* Tarihi Osmanlı Mutfak Sözlüğü, Bilinmeyen Mutfak Terimleri Nedir?
* Osmanlıda Has Mutfak Nedir?
* Osmanlı Saray Mutfağında “Çıkma" Sistemi Nedir?
* Tarihi Osmanlıdan Günümüze Helvalar Ve Helva-İ Gazi’nin Gastronomik Değeri Nedir?
* Osmanlıda Üstüdan-ı Matbah-ı Has Ne Demek?
* Osmanlı İmparatorluğu'nda Mutfak Teşkilatı Protokol Tören ve Şenlik Yemekleri 
* Osmanlıda Valide Sultan Mutfağı Nedir?
* Mezopotamya’dan Günümüze Dünya Mutfak Tarihinde ve Kültüründe Türk Mutfağının Yeri Nedir?
* Eski İstanbul Mutfak Kültürünün Osmanlı Ve Türk Mutfağına Yansımaları Nelerdir?
* Dünya Mutfak Tarihinde "İmparator Sofralarında" Hangi Yiyecekler Ve İçecekler Bulunurdu? İmparatorlar Nasıl Beslenirlerdi? 
* Dünya Mutfakları Ve Türk Mutfak Kültürü Nedir?
* Ortaçağ'da ve Dünya Aşçılık Tarihinde İslam Mutfağı Kitap Açıklaması Nedir?
* Dünya Aşçılık Tarihinde Füzyon Mutfağı Terimi Ne Zaman Kullanılmıştır?
* Helal Gıda Ne Demektir, Helal Gıda'yı Kimler Kullanır? Helal Gıda'lar Nelerdir?
* Avrupada Bulunan Aşçılar (Avrupada Aşçılık) Türk Mutfak Kültüründen Nasıl Faydalandı?
* Gastronomi Ve Yemek Tarihi Nedir?
* Dünya Tarihinde İmparator Sofraları Nedir?
* İnsanlık Tarihinde Antik Çağ’da Yemek Kültürü Nedir?
* Dünya Gastronomi Ve Mitoloji Nedir?
* Eski İstanbul Mutfak Kültürünün Osmanlı Ve Türk Mutfağına Yansımaları Nelerdir?
* Orta Asya’dan Anadolu’ya Kurutulmuş Gıdalar Nedir?
 
Daha Fazla Bilgi ve Makale İçin HİZMET ALANLARIM'ı İnceleyiniz...
 
 

 
**Osmanlı Seferlerinde Organizasyon ve Lojistik
https://drive.google.com/file/d/1t4mFPT1wBBPk6pDKCOMAurQK5mjhSKAg/view
 
**Osmanlı Yöneticilerinin Lüks Tüketimi
https://drive.google.com/file/d/14eclfoRQM6b8xLFJz6ZnWXnMbMtMeCId/view
 
**Osmanlı'da Merasimlerin Toplumsal Kaynaşması
https://docs.google.com/document/d/1wB3jAQm6_JMGdDVXaTOxej0uFTuCj-jHpb-F2i4fBeY/edit
 
**Osmanlı Sarayı Şeker ve Şekerlemecileri
https://drive.google.com/file/d/1TQjb2tHPyUTBeX0ajdWGd2lBu6kH2XlB/view
 
**Şenliklerimiz ve Sûrnâmelerimiz
https://drive.google.com/file/d/1ddbS518lEEJ-WqaUoXHJrx-Q8SyN9eek/view
 
**Vejetaryenlik Etiği -1
https://drive.google.com/file/d/1Pz9wedXp37zlpcf2ARaAdwbQz9bKv_Vh/view
 
**Vejetaryenlik Etiği -2
https://drive.google.com/file/d/1uscnnTPc8t69n9X-1T6esUNRKT30k_Ek/view
 
**Sûrnâme-i Hümayun Nedir?
https://drive.google.com/file/d/1uCPUmNJSi5BAX65FLXY2ZAi1_hb8Y4mp/view
 
**Sûrnâmelerde 1582 Şenliği
https://drive.google.com/file/d/1N7Q5rgfWmzS1iV3KiqCCsSFwTpmz4yUf/view
 
**Eski Türklerde Yazı Kağıt Kitap ve Kalem
https://drive.google.com/file/d/1y5k4gcY77TKjZHWIZnY3tIn5BDgb6lyh/view
 
**Tanzimat ve Meşrutiyet Dönemlerinde Kahvehaneler
https://drive.google.com/file/d/1U6vmPZQ2UGSLwtHUBitIjb8rORTCyzqa/view
 
**Tarihi Türk Coğrafyası Nedir?
https://drive.google.com/file/d/1oODIlCTzebSLy2cADC29g3L0n0GlejA3/view
 
**Türk Destanları Nedir?
https://drive.google.com/file/d/1KJsO3lmUvEMqAfyFOPrX_hrvBKy795p8/view
 
**Türkler ve Japonlar Nedir?
https://drive.google.com/file/d/1JJSsBKTP7IhzPz46lIM8f2rdhjmGJ0rk/view
 
**Ulug Bey Nedir?
https://drive.google.com/file/d/1KptE_oOjqzPzokvgIgtePeJNnCepZzjx/view
 
**Unutulmuş Yiyecekler Nedir?
https://drive.google.com/file/d/1a6RulCa5AenFdynLEAB766SB7sPp3Nlj/view
 
**Yabancı Seyyahların Gözünde Türk Yemek Kültürü
https://drive.google.com/file/d/1YozozqU9Loh2yNuwu1UAn7XimE5kCak_/view
 
**Yabancı Seyyahların Gözünde Batı Anadolu
https://drive.google.com/file/d/1-MQDD5sjhLy7_zZDRDrTU_H201TpE56e/view
 
**Yeniçeri Nedir?
https://drive.google.com/file/d/1qilkDqOy7asO8hCMbWC1xNmB4CNIZoUX/view
 
**Yiyecek ve İçecek İşletmelerinde Maliyet Kontrolü
https://drive.google.com/file/d/17h90OknCv2GK2cwv9dgkQr7MReE11KBj/view
 
**Yiyecek ve İçecek İşletmelerinde Ziyaretçiler
https://drive.google.com/file/d/1s6j1UrKe7a6_is3LRJo3CUqd-Hm4nt4X/view
 
**Yöneticinin Güç Kaynakları Algısı ve Örgütsel Vatandaşlık Davranışı
https://drive.google.com/file/d/1obGNZ70Ed1ubIbnAVA-Ke8ULkzMtsH_5/view
 
**Türk Mutfak Kültürü Sempozyumu Nedir?
https://drive.google.com/file/d/1jeS5lWzvs8a6o27MsoLqIC932rEsYx_T/view
 
**Ev Kadını Adlı Yemek Kitabı Nedir?
https://drive.google.com/file/d/1T_7JUWguiw6_i2vDwIN5Kbskk3DUzheN/view
 
**Turcumei Kenzul Nedir?
https://drive.google.com/file/d/16TO05y8Z2GVYYS5Qxed61K48z6ZjbnSe/view
 
**Döner Kebabının Geçmişi Nedir?
https://drive.google.com/file/d/1NgTcmpDfM3b4Q20d8mxer6a4sTWPq9s5/view
 
**Elinde Çıngıl Orak Nedir?
https://drive.google.com/file/d/1nEmEEYlEC-Z0k7ClZ_oh-PAx4iexmcLO/view
 
**Evliya Çelebi'nin Dilinden 17. Yüzyıl Yiyecekleri
https://drive.google.com/file/d/1nkGRwoIISsIrHeL6e_JrcV0f-Pcw_ULd/view
 
**Gülbeşeker Türk Tatlıları Nedir?
https://drive.google.com/file/d/1a5661utxJleci-x2X60PSs_klfnbhx7i/view
 
**İmparator Sofraları Nedir?
https://drive.google.com/file/d/1t-_N5sZhQV4HHV_Mda2RDu6BBXLXVJnb/view
 
**İnsan Var Olduğu Günden İtibaren
https://drive.google.com/file/d/1cYtxu0l1tMrbSncQiClb1wY6bkSrUwdQ/view
 
**Karagöz ve Yeme İçme Kültürü Nedir?
https://drive.google.com/file/d/1VC_2pV_t6w-uhm8zLomAKTSWIsmIaBH7/view
 
**Osmanlı'da Kasaplık Aletleri Nedir?
https://drive.google.com/file/d/1lftY2cq6bmeA7VL0DnurEssGrBqmk_dM/view
 
**Kudret Helvası Göklerden Yağıyormuş
https://drive.google.com/file/d/1cLEY-bHHFmpM29mWJ81ev-zhlzjwcUZO/view
 
**Mahmud Nedim Aşçıbaşı Nedir?
https://drive.google.com/file/d/19XaXEuxqJJ9iuGr_Ym6mimkC66vKdPZ5/view
 
**Mezopotamya'dan Günümüze Mutfak Kültürü Nedir?
https://drive.google.com/file/d/1Cyd-JuvJE2v573G2ZZlVpUaBW1lJKmxE/view
 
**Osmanlı Mutfağı “Tugrul Savkay” Nedir?
https://drive.google.com/file/d/1JbOxZ8D9NLKGHBz0sY_MdJb5d713nv_O/view
 
**Osmanlı Saray Mutfağına Ait Gastronomik Unsur...
https://drive.google.com/file/d/1arJsq_BwNF-1OB5Ewt7RW0p8uBsZEDSF/view
 
**Osmanlı Mutfak İmparatorluğu 
https://drive.google.com/file/d/1hQshP73suB_rBjNjiywXCPCQlQK3K7y-/view
 

aşçılık kütüphanesi

**Osmanlı Mutfak Sözlüğü
https://drive.google.com/file/d/1Atlsi1z9sAETJBZja9jkywaWg_Zo3hQH/view
 
**Türk-Osmanlı Saray Literatürü (12.-20. Yüzyıl)
https://drive.google.com/file/d/1LjM82Ar5o1Mf9xgBVoVDdnWD9AmcOWu-/view
 
**Yabancı Seyahatnamelere Göre Osmanlı Kültüründe Hayvan Hakları Ve Hayvan Sevgisi
https://docs.google.com/document/d/1ToTHZ9qBzKCDBhhe_y4o5DTGGSAPDEXTgHUU0LT9rs4/edit
 
**Antik Çağdan Günümüze Bir Şifa Kaynağı: Zeytin Ve Zeytinyağının Halk Tıbbında Kullanımı 
https://drive.google.com/file/d/1QOY254MKRbms-k6hytsb9pyf3vYsXl31/view
 
**Osmanlı Mutfağında Av Etleri
https://drive.google.com/file/d/1egR5M1oGpO9bFJ_8HcAqpVXuMX3dN5aY/view
 
**Osmanlı'da Ahilik Sistemi Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdcHlyWXNsRHhxMzA/view?resourcekey=0-n4EQIHE_5YJ704EQx4YhMg
 
**Akşemseddin Hazretlerinin Terkip Ettiği Macun
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdZ0U3VGxCRDB2S0U/view?resourcekey=0-2MifA1kfdgJ_h81V81F0ww
 
**Türk Alfabeleri ve Sembolleri Nedir?
https://drive.google.com/drive/u/2/folders/0B0zhpFN6LNGdaHNPNDVlMTZBUFk?resourcekey=0-DgZBYnJn5F3daidR1zbPJA
 
**Anadolu Selçuklu Geleneği Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdc0RpcEJXVkJFd0k/view?resourcekey=0-0I9c2bYmodqA1weJc7m_YA
 
**Artuklu Coğrafyasının Önemi Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdc051amZtM01wWE0/view?resourcekey=0-YVnYFzJ0crasvdQIlWNbnQ
 
**Türk Atasözleri Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdYWg2WnlaMDlxUm8/view?resourcekey=0-Y1a97PqkzKykQz4lkB_ISg
 
**Artuklu'dan Osmanlı'ya Su Medeniyeti Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdZmVxd2NGVWdpYkE/view?resourcekey=0-SWdguKIOHG0N2XAtEHmKww
 
**Osmanlı'da Bahçe Kültürü Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdbkd6R0d4bnBGRHc/view?resourcekey=0-i9TGqD-3wiy71x63R3y0gg
 
**Gaziantep Baklavası Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdOUVXWW5OSTFKdVk/view?resourcekey=0-FHMdiQevBhksrjiRzdkFiA
 
**Pastırma Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGda3UyV2xEUEpxUHc/view?resourcekey=0-wZfgZ5YU_a8fTWLxaGT38A
 
**Türk Mutfak Kültürünün Tarihsel Gelişimi Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdM1hhbDBPYk5sSU0/view?resourcekey=0-f4NNtWLsFBXW3_oIq65sDg
 
**Çaka Bey Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGddGgxS0xMVEEzejQ/view?resourcekey=0-iY2WPi7stomn8yuZAVBBmQ
 
**Osmanlı Dairelerinde Mesai Kavramı Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdOThka2p2cDVBTDA/view?resourcekey=0-VnC7tV0T522Hs6iaYJOvJw
 
**İbrahim Paşa Sarayı Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdY2RMdVBQWTk0X00/view?resourcekey=0-gt-IVxvD7k-K1BALXxSupQ
 
**Sarayın Bir Aylık Erzak Listesi Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdcnk1RXJORUFCWDg/view?resourcekey=0-zIeEDQq9IrVO0ElRcNarfA
 
**Erken Dönem Macarlarda İslam Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdb2lXV0pKNDNiUFU/view?resourcekey=0-1E324VepUH90rJe8F_XMIA
 
**Arşiv Belgeleri ile Ermeni Faaliyetleri Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdclNmanJtdEgySG8/view?resourcekey=0-Fd0-1-GeU7wJcEBPBXKlBA
 
**Esnaf Teşkilatı Ala'iye-Selçuklu
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdZkZHRDhBZk9IZ1U/view?resourcekey=0-rXHFfAo75xZXM5ChNaH4_A
 
**Evliya Çelebi Seyahatnamesi-01
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdS0FMX0dzWWlnb0E/view?resourcekey=0-FdR1HQw79d2F4e-3BF-g-Q
 
**Evliya Çelebi Seyahatnamesi-02
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdZ2hUb1AxVE55TGM/view?resourcekey=0-J6hZK9SvTfYKKNOntkh-yA
 
**Fetih Yöntemleri Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdcDFTSWVLTWpVUjQ/view?resourcekey=0-JrAhFkWBKbMgzESltbfXFg
 
**Fetihte 3 Kritik Gün Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdXzhOZFJNT2Rlb00/view?resourcekey=0-JntwNhk3N_C6dntFUZsZbA
 
**Gizli Türk Dini Oyunları Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdaTlJUkdFX3BIZDA/view?resourcekey=0-EveKQfxOg3ASE8AnTezavA
 
**Askerî Tarih Açısından Gök Türkler Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdRF8yTEV1U2V4cUk/view?resourcekey=0-EZCkvSoEzxCe9b9o1_8eog
 
**Salsu Zaferi Gök Türkler Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGddU9FYk5qNjUzbVU/view?resourcekey=0-7Nudh5CWOAgXSFtT2ZhsyA
 
**Hatıra-i Atıf Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdVjBQUU9VSkdNZ1U/view?resourcekey=0-qKK7w4ki001KjYQItxRucA
 
**Batılılaşma Yolunda İlber Ortaylı
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdcDltajdjWDgxM2M/view?resourcekey=0-0uvSidr1HYQhbp3mcPaRQA
 
**Gelenekten Geleceğe İlber Ortaylı
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdbVZqakhnbUhBbTQ/view?resourcekey=0-aTCoGldKTLr0OH9SFKJv5A
 
**Osmanlı Sarayında Hayat İlber Ortaylı
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdYURUSEVzYmtNOU0/view?resourcekey=0-J1o-4VXZq89R198X7s9uQw
 
**Osmanlı Barışı İlber Ortaylı
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdeE1DcG85ZEdxR1U/view?resourcekey=0-NPrMLUKluqwDI2nWUfek_g
 
**Osmanlı Devletinde Kadı İlber Ortaylı
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdb3pjb3JEbzR2YW8/view?resourcekey=0-BI6gBBI1m883jsSP-s1c1g
 
**Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek İlber Ortaylı
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdY0R6NkJOYTV3anc/view?resourcekey=0-y72kM-7ljdyDmLrXoNA5XQ
 
**İlk Türk Donanması Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdSW1MU1Z1QUxuY1E/view?resourcekey=0-1j1HNmLQ8Wf64G_aM7MEFg
 
**İskenderiye Demiryolu ve Süveyş Kanalı Nedir?
https://docs.google.com/document/d/1MWp6yBkOkxnEs2Ww5I0X51_XKVhyAQX8TXjolZrvHuk/edit
 
**Eski Bozkır Devlet Toplum Hayatında Kadının Konumu İskitler
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdZGY5ckdrNk16OG8/view?resourcekey=0-PZOcYfPaT357Fion7R0sAA
 
**Frig Krallığı Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdQ2I1NEdlVjlhZFk/view?resourcekey=0-zq8tDNr9s8cIZ3kFa7VAnw
 
**Tarihi ve Çağdaş Türk Coğrafyası İskitler Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdNURBbUFyYlJtOFE/view?resourcekey=0-m63o-rxrjHhKKPOWYFvWdw
 
**İslam Medeniyeti Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdX0ltenVHeWk1U1E/view?resourcekey=0-Ciz5Dc-IbxlLguvstDOV0w
 
**İşletmelerde Kariyer Yönetimi Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdOTdaam9PYXAtQVU/view?resourcekey=0-73CVsXEMXaZNsqTnxqln8A
 
**İstiklal Mahkemeleri Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdT1hlZlRFd05TMmM/view?resourcekey=0-PReVeMW_l5OYTO8p3-opNg
 
**Jön Türkler Nedir? 
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdcEc0WDNpUjgxUnM/view?resourcekey=0-bp82Yezi0WcbpN79TQkQFg
 
**Kısas-ı Enbiya Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdMlJET2xnclo5Rnc/view?resourcekey=0-edoO9wfq9SZxKjhNnCYxig
 
**Kitabut Tabih Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdWE9FVGp1WUhCaEE/view?resourcekey=0-JnPjb1Pil_A240s48gY17g
 
**Ay Yıldızın Bekçileri Kosova Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdUDlzUzlBdC1EUkk/view?resourcekey=0-a2lYIP8_wkVlxfXvPp44tg
 
**Osmanlı Kutlamalarının Geçici Mimarisi Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdTHV0UGx1ZFdXS2s/view?resourcekey=0-D0D5J1mry0VrFlblYDQRTA
 
**Osmanlılarda Lalalık Müessesesi Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdVElCN28ybnEyajA/view?resourcekey=0-xj3Nb4GJoL3XNzTGZX5dXw
 
**Lale Devri Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdalkzSENMNk55SjQ/view?resourcekey=0-F6wFHaa_vxPc92V628nBgA
 
**Malazgirt Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdWHdtbEdfLVRLcXM/view?resourcekey=0-7tO_48M0vCDYDytHxabEvg
 
**Türkiye'de Marshall Planı Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdQW83Q3Z3cGtoZ1U/view?resourcekey=0-BmdfLqzGbKLFxKne9wE3ig
 
**Melceüt Tabbahin Aşçıların Sığınağı Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdV2liV1owN1BmYXc/view?resourcekey=0-VCUjFM7edAbJVKNUC5ZD-Q
 
**Memaliki Osmaniyyenin Taksimati Mülkiyesi Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdc3hXZmREb3VHN0k/view?resourcekey=0-bt8W_Ek4sAXGm5CDx6XSDw
 
**Milli Saraylar Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdRlFRaXNXaDBGY2s/view?resourcekey=0-CE5W_TN6yneOVPZPad82xA
 
**Misi Köyü Mutfak ve Yemekleri Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdcTVCSEN5VXlpX3M/view?resourcekey=0-Pducb_0tkW-w4IIqMxNRtQ
 
**Mukaddeme - 01
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdcVRwTVBmYVU4RTg/view?resourcekey=0-qsOHSLVRBmFaDLPMecXK_Q
 
**Mukaddeme - 02
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdRGQ0VE00WG9DVUk/view?resourcekey=0-uY2r8ZkGqYTjJHZWju0zUQ
 
**Mukaddeme - 03
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGda2JwazRzQ3RSX0k/view?resourcekey=0-LhvxhCg7Wm2cUTD9O016vw
 
**Ordu Risaleleri Bulgar Ordusu
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdOHppMDBMMlAySTQ/view?resourcekey=0-0YEEY9c_qJCf_O9yZwTn5Q
 
**Ordu Risaleleri Fransa Ordusu
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdeDJtOVFMTF9qcFU/view?resourcekey=0-4z0jZef0DahsJi_jRgRxdg
 
**Ordu Risaleleri Karadağ Ordusu
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdQWFJNVNqU09CWmc/view?resourcekey=0-z4mya-w4SQvnnPctRgRgAw
 
**Ordu Risaleleri Romanya Ordusu
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdUklScTZ4QV9PbHM/view?resourcekey=0-RQqbfsmqLMt5vnA12xIm7w
 
**Ordu Risaleleri Rus Ordusu
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdTW5XNXF3YzVJeTA/view?resourcekey=0-1HzJghLqUmPn8YEsADWSHQ
 
**Ordu Risaleleri "Sırp Ordusu"
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdeGhrYlk0dkdyVEE/view?resourcekey=0-zhDkjs9YrCo1J39PyqXVGA
 
**Sudan Seyahatnamesi
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdRmxPcUFfekFxdVE/view?resourcekey=0-1QhLW4O1uigyRIVSNC7cQA
 
**Osmanlı Ordusunun Zafer Kitabeleri
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdZnNjZ2dvSTdvMVk/view?resourcekey=0-pciFuTOuk2HNJKMwHZ8dpQ
 
**Orta Anadolu'da Özgün Siyasi Yapılama Selçuklular
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdaVFGM1lUWmMxVFk/view?resourcekey=0-KNr1mP0MIQJ5JICuat_dpw
 
**Orta Asya'dan Cumhuriyet Dönemine Türk Mutfaklarındaki Yemeklerin Değişimi
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdTndkR2EySV9vcWM/view?resourcekey=0-NacgrWHdU5Ti9huEBDr-rw
 

aşçılık kütüphanesi

**Orta Asya'nın Türkleşmesi
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdU0JPWHV0RkRyUVE/view?resourcekey=0-jo9Zqpe4Sfk7BErMlZL43Q
 
**Orta Çağ Anadolu Türk Sanatına Eski Mısır Sanatından Etkiler
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdUjdYYmt0OHJKYkk/view?resourcekey=0-0mE4MjndTAO7aQVUVl5G9w
 
**Orta Çağda Üniversiteler Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdUktaYktmVkZsX3c/view?resourcekey=0-SqU7C6-qUcONtCvMNmvT1A
 
**Osmanlı'da Medeniyet Kavramı Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdZTFqak13b0V1Ujg/view?resourcekey=0-2575cBubx-G1edVnI_4MyA
 
**Osmanlı'da Merasimlerin Toplumsal Kaynaşmaya Faydası
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdbkNqY1lWYlZqTUE/view?resourcekey=0-Vb5RTTv3e9cKwaflj2A69w
 
**Osmanlı Tarihi Ansiklopedisi Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdMmVsVkRXZGhlcFk/view?resourcekey=0-IomtY1mRcZFdmRA__toUDw
 
**Osmanlı Devlet Teşkilatı Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdbmlZYllFYldVQzg/view?resourcekey=0-rkvCVrTvTrTahcniv5PM0A
 
**Osmanlı'da Sosyal Hayatın Edebiyata Yansıması Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdQnNkRHNFVzFzSG8/view?resourcekey=0-qgOwtCSSBLaXBpXQsTkH2A
 
**Osmanlı İtibarı Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdY3lBVWRxOURETWM/view?resourcekey=0-wk-p6627wpvzWRrJgkEPIg
 
**15. Yy. Osmanlı Saray Mutfağı Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdRTVoMF9ycWVidFE/view?resourcekey=0-GF-UITOCD3L2wHX0Ms1AlQ
 
**Osmanlı'nın Son Döneminde İstanbul Mutfak Kültürü
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdQmRSaHJZRWFMZ2c/view?resourcekey=0-wjw4ZDx_Yracdy9aKN2qJw
 
**Osmanlı Elitin Yemek Kültürü
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdOXNrSXpBTUJzc0k/view?resourcekey=0-g3yc8PBhl3jsJIAYSJSoFQ
 
**Osmanlı Saray Mutfağının Altın Sinişi
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdQXV2eW1haHB4UnM/view?resourcekey=0-tneJTBu88Vbl6WXq-s_r6w
 
**Osmanlı'da Kütüphane Kültürü ve Hayata Etkisi
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdRm56dmNUaGhGa1U/view?resourcekey=0-UX1RGiKtHLPfwVUgGU9IHg
 
**Osmanlı'ya Kadar Türk'ler Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGddTR3VFhZcS1MYW8/view?resourcekey=0-KWKF3Y6NcQYe4zqFgytMxw
 
**Kitab-ı Bahriye "Piri Reis" - 01
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdS29PTk9zOTNPQ0U/view?resourcekey=0-Bgc-xcz1kejwXaEcTjr5RQ
 
**Kitab-ı Bahriye "Piri Reis" - 02
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdeTJxQzVzbDhBVDQ/view?resourcekey=0-Ey4eDtAxevVwX7FsiAfgYw
 
**Rus Osmanlı Savaşının Nüfusa Etkisi
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdWGw4VXZOSFhBTDg/view?resourcekey=0-B2X02EtDZumP7mEVeUMGBg
 
**Sabetay Sevi Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGddXBYU0hLZjYwSkU/view?resourcekey=0-UQmORhZh_Gjh64CrjTExdA
 
**Anadolu Sayaç Çinilerinde İnsan Figuru
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdV0twUWxIbDdkN3M/view?resourcekey=0-FNh3qBSn8B-ia5ZADKi6Wg
 
**Osmanlı Seferlerinde Organizasyon ve Lojistik
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdMGI1bWpmVTM5alU/view?resourcekey=0-j7et1mk-q5bgzM46UyKmaQ
 
**Anadolu Selçuklularında Şehir Yönetimi
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdRnM3Zmx0Z1VZMzg/view?resourcekey=0-hIpr-ufVbTnuKAlWQ6ue_g
 
**Şehzadelerin Yetiştirilmesi
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdY1I3dFBKNk43bkE/view?resourcekey=0-N74UAHWiqfo8wmT2Ac6K0A
 
**Selçuklu Tarihi Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdallkRm83blR1Mm8/view?resourcekey=0-rS7wUjWdBRuhkOCuqB2dVw
 
**Anadolu Selçuklu Ermeni Münasebetleri
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdV3AyTUVldG1KOWM/view?resourcekey=0-EPmAfQVmtuOZcplr38T7-A
 
**Anadolu Selçuklu Sultanlarının Şairler ile İlişkisi
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdeWx0SzhzdDhWS1k/view?resourcekey=0-CT3HprdCfL9AQSOJp150pQ
 
**Seyyid Lokman Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdd1Z0M2o5MWpVdnM/view?resourcekey=0-gNrpLgSIppPIKE7bNRs_1g
 
**Sırvani ve Şerbetler Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdeTlCSjgzZFdLaTA/view?resourcekey=0-mtbE632Jm04mAVws2FSpRg
 
**Sûrnâmelerde 1582 Şenliği
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdcXRTOGV4YVV1Ym8/view?resourcekey=0-UatSlsOdbY26nWrnV5MNbQ
 
**Minyatürlerde Gösteri Sanatları
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdT2lUYkNDRUxaOE0/view?resourcekey=0-BWnBJ9fzlozI4pdFMV7j_Q
 
**Nakkaş Osman Levni'ye Ait Surname
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdbGZVdG5KWmF3SEE/view?resourcekey=0-wa638tgW12LzSEvAb31SSQ
 
**Şenliklerimiz ve Sûrnâmelerimiz
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdX2VBRnVrQ2g5akE/view?resourcekey=0-SSg0WX6hjo-owux4ifF_qA
 
**Sûrnâme-i Hümayun Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdTHdtblphbW1PYjQ/view?resourcekey=0-0lJvpFShkTt8_Dk3yxLKFA
 
**Ahlak Terbiyesi Terbiyeler
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdamtHYkJTVlFsYkU/view?resourcekey=0-CB3VM0uxG_G2E0GKTdv-Cw
 
**Demokrasi Terbiyesi Terbiyeler
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdaGNYM1FPWkV4Ym8/view?resourcekey=0-91ypvuXTbI96eYwNMiO0Bg
 
**Milli Terbiye Terbiyeler
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdbDBrRklsdzdrQlE/view?resourcekey=0-FjT91UcK2zR0RHWUodhG_w
 
**Türkleşmek, İslamlaşmak ve Muasırlaşmak
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdSHR2UVVSekFsSEk/view?resourcekey=0-UO01MzrzI38hwgTx_d5Zkg
 
**Anadolu Selçuklu Ticaret Yolları
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdUVgydWk0VVFHa1k/view?resourcekey=0-66yNTccgMzfuyn7TpQLPiA
 
**Selçuklu Osmanlı Sultan ve Türbeleri
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdbzcwdTQxc0dmcmM/view?resourcekey=0-2PRHI9QHTASqax-2-53V6Q
 
**Türk Destanları Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdVlluVkFtb3I3U3M/view?resourcekey=0-aY3LINDOPGzJ39NOJXnGRg
 
**Türk'çülüğe Karşı Haçlılar Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdNXBHOHd6Qzd1bEk/view?resourcekey=0-CLq7-g16KMXvU4mOFjlPOQ
 
**Türk'lerin Soy Kütüğü Secere-i Terakime
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdVENWODFGbXBwNTQ/view?resourcekey=0-edECimdGcnsJcX75gwmLxA
 
**Türklüğün Kök'leri Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdeDh1WmdGNmZITkE/view?resourcekey=0-GHgPoU4IClCybLr1ttZPjA
 
**Türkmen Aşiretleri Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdMU9TT3BsemZBcXM/view?resourcekey=0--TkRRuLzFARX0y6axgUdWQ
 
**Düşünce Tarihimizin Eğitimci Simalarında
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdTnk1YWtTTXBJRU0/view?resourcekey=0-3Sbl_juze15hPojQQxp7QQ
 
**Vatikan'ın Gizli Yüzü Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdeUhYVlBpV0x4cUE/view?resourcekey=0-Kvda_j0G3F9yriVjea6LKQ
 
**Yahudi Sorunu Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdS21sQk02TkxBVkU/view?resourcekey=0-Qqz6PEOLFw39QCyIb7qQEQ
 
**Osmanlı'nın Yarı Sömürge Oluşu Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdc0ZnaEZZLUVQZ1k/view?resourcekey=0-fXYWtA40c7Kihx0ri3V3SA
 
**Yemek Destanları Halk Edebiyatı
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdTXhXdFNqaUkzYWc/view?resourcekey=0-ps4KfZLPe_9lSsifdvWQzQ
 
**Yeniçeri Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdQzludWd6MXFpZjA/view?resourcekey=0-ohbzj05NtYLxWYY6WcV3AQ
 
**Tarihte Belediye Zabıtası Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdSWxScXNoY0ZaRk0/view?resourcekey=0-sfx8G9zxMuN-mafLCwjezg
 
**Beyazların Şahı Padişahı Yoğurt
https://docs.google.com/document/d/1KZSlDcF1tIKgr6somORQGplC7jHihwmvB8gPR5fnAUU/edit
 
**Çatalhöyük Beslenme Kültürü
https://docs.google.com/document/d/14Oejc2hYZuT2CvP1iV-41oZp9Kpuh13Fl-68YLSC3vE/edit
 
**Çene Suyunun Tarihi Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdZDhNTm1lMmtVLXM/view?resourcekey=0-ze16BfxCv3h7my1pAbX94A
 
**Dondurmanın Dondurulamayan Tarihi
https://docs.google.com/document/d/11ETxNompOxUFw8p4673dUhKiaWm8nYMBG9QzwEtwBg8/edit
 
**Hitit Mutfağı-Geleneksel Gıdalar
https://docs.google.com/document/d/1zpQXH6RqFcn8qcgeZSOeF-iv9NHS8XuMrIFqHJxvjDQ/edit
 
**Hitit Mutfağı Nedir?
https://docs.google.com/document/d/1tAT5KjzQeletvFEF3_SO4Gf13QpWp0tKCIGWYP5w_EM/edit
 
**Kaşığın Tarihçesi Nedir?
https://docs.google.com/document/d/10ujS-C1ck88_jWbw_LhuzICP3CMBrVTIMS9-1u90jRY/edit
 
**Orta Asya'dan Cumhuriyete Türk Mutfağı
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdaUp0UndSc2wyYlU/view?resourcekey=0-45ztunPw6RFLIFCufXnS2g
 
**Osmanlı'da Şerbet Nedir?
https://docs.google.com/document/d/1gtvSe6UhKxSIam5zYMXNjrOw8HZ7mrj1ym1YCa1A2Pk/edit
 
**Parmakların Okuduğu Menü "Braille Alfabesi"
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGddWppYkctaEp5OGs/view?resourcekey=0-Oi_V6GoOJeQPQZVr2tUwfw
 
**Ramazan Sofraları Nedir?
https://docs.google.com/document/d/1OIRQ_sHRVi1Z9-i73sFzPuW-HJZmtEIDfcRT9BBnupY/edit
 
**Tereyağının Tarihi Nedir?
https://docs.google.com/document/d/1pZ2peCk0F6FKKZ14WKxRIVt6GEhVi9ni6UZAs9gwujw/edit
 
**Türk Kültüründe Sofra Nedir?
https://docs.google.com/document/d/1rZuoYlXisvyIhoiI5DOjKqAtHhtStd_56eTRyMKMN7M/edit
 
**Türk Tatlıları Nedir?
https://docs.google.com/document/d/1sic3nsQ0-qpbeZx5Sj--3eWKCZbMnB3B1srytR0ZuJ0/edit
 
**Altıncı Daire-i Belediye Dünden Bugüne
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdWjdoUDI5Y0M2WmM/view?resourcekey=0-GQ53IYdfqQLmz3Cj0nFQ9Q
 
**Beşiktaşlı Yahya Efendiden Osmanlı Mutfağı Hakkında
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdcW9tZ0Zub3AtczA/view?resourcekey=0-Ktf4IdEZTf-nxYf6ehSFLw
 
**Boza ve Salep Nedir?
https://docs.google.com/document/d/1PnNBVCbwFF5LqZP1tM242jttrPB3frPJoaRiwZqqdhQ/edit
 
**Islahat Fermanı Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdTHROdUFMNWNxUjA/view?resourcekey=0-z69ASr6O20erLwNLxQSESw
 
**Ortaçağ Semerkand'ında İlk Türk Üniversitesi
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdRUtOQ2lUU3lDaEU/view?resourcekey=0-mrbvcVdvNmG8rT52TcwIKQ
 
**Osmanlı Ordusunda Menzil Teşkilatı
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdbHd3c0VPanFCQnc/view?resourcekey=0-FcQIaG0_sTVNNH9hFVleFA
 
**Sokaklardan Evlere Termiye
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdaDdJckU2bUgtZk0/view?resourcekey=0-M4u8wEBFwpE-AiY9Q-8FDw
 
**Medeniyetimiz ve Dilimiz
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdM2dVQVBsU2M5Wnc/view?resourcekey=0-JE40CEbwAJySPRSBuG6pzw
 
**Divan-ı Lügat-it Türk Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdZzdtblE1MEY0LW8/view?resourcekey=0-Q-dS9gAFucmT3dOofto-9A
 
**Divan-ı Lügat-it Türk'te Geçen Kelimeler
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdTl9vUzFqM0hkY1k/view?resourcekey=0-ckuQfp7pDd-naua0XZmWMA
 
**Divan-ı Lügat-it Türk Kelime Dizinleri
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdaGx5a2JsZXREWlE/view?resourcekey=0-sqdeYJcDJ1IaM7XEu_VuaQ
 
**Güneş Kralının Sofrasına Yolculuk
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdODZXZjZkenJmclU/view?resourcekey=0-QKfJHkES0gnMw9dkbb4PaQ
 
**II. Mahmud Döneminde İstanbul ve Saray
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdY21WZUJ2VVhXU3c/view?resourcekey=0-bygd8D5Icqm7cBynRmDR1A
 
**İlk Valilik Yıllarında Muhsinzade Mehmed Efendi
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdOW1jeWhidmZPNzg/view?resourcekey=0-0pphnstmB_jKS8CB8_17yw
 
**İmparatorluğun Son Dönemlerinde İstanbul ve Saray Mutfak Kültürü
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdU2pQZGR1SWlSVGc/view?resourcekey=0-n4D-6QOUa8zLAgdpWoYGmQ
 
**İstanbul'dan Anadolu'ya Seyahat Günlüğü
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdcWpubFkwTU5WTEU/view?resourcekey=0-KT0doydB5_rCCGU22Vd0zg
 
**Osmanlı Devletinde Sarayda Kar ve Buz Temini
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdU0habXJxNmZrQ0k/view?resourcekey=0-mHKazk2uDHrTCloyWOwsTA
 
**Osmanlı Sarayının 2 Aylık Meyve ve Çiçek Masrafı
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdRnhhREhiUEJKU0E/view?resourcekey=0-MzFWkskukeG1EXXLAvsBFw
 
**Osmanlı Dönemi İstanbul Bostanları
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdOFJ1LTN1RE1IT28/view?resourcekey=0-nrtmJwm1kBUgo_eFtDD31w
 
**Osmanlı Döneminde İstanbul Mutfak Kültürü
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdTTdiMVAwbUtsNWc/view?resourcekey=0-P6m42jSql18LSpTjF82s1A
 

aşçılık kütüphanesi

**Osmanlı Kültüründe Değişen Sofra Adabı
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdOXFSX2NUU3RremM/view?resourcekey=0-Qt3Iy6pJyS6tn-YQezUEvA
 
**Osmanlı'da Ekmeğin Simgesel Anlamı
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdbURRckktY000VTQ/view?resourcekey=0-Qodpv1cSqxi3equeds-k1A
 
**Osmanlı'da Yemek Öğün Zamanları ve Kahvaltı
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdWFNWOGtQZ0hRc2c/view?resourcekey=0-yweQ3lm6piCEPV5XXmodXw
 
**Sarayın Midesine Hitap Eden Şehir Bursa
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdUTQ3NDA2bTVDNzA/view?resourcekey=0-qPk7SNq988RA3zfR4tYZlQ
 
**15. ve 16. Yüzyılda Osmanlı Saray Mutfağı ve Sultan Sofraları
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdM3BjdG93aTJEWFE/view?resourcekey=0-9JDAIcBUPfxbZbl6T6PNLQ
 
**Sultan II. Abdülhamid'in Sofrasındaki Balıklar
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdS2RSNHZxM2ZpV1E/view?resourcekey=0-dnhA7TVX3lYP8MEurzAs-w
 
**Türk Mutfak Kültüründe Helva Geleneği
https://docs.google.com/document/d/1rvm6zq5yMyhxJjopbJD3qizzII7oeNvsE0sf2LOR9Ok/edit
 
**V. Murad'ın Çırağan Sarayındaki Sofraları
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdWjhHU0dUaHJpaXM/view?resourcekey=0-KSn-HLmbMH3p932gNH7hRQ
 
**XVI. Yüzyıl Avrupa Metinlerinde Avcı Sultan Portresi
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdcjNJWmlKWjRLN2M/view?resourcekey=0-2d_w35L0MuFwD2mfGa0NPw
 
**XV-XVI Yüzyıl Sancak Kanunnamelerine Göre Osmanlı'da Tahıl Üretimi
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdOFNWV0tiV1JZS3c/view?resourcekey=0-8hVaGMLbWuPiOTkVFnwMQw
 
**Adriyatik'ten Kafkaslara Geleneksel Gıdalar
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdLWNONi12Vk1hYWc/view?resourcekey=0-K5hMUh222tHP4cjz1H4N3A
 
**Amerikan Kaynaklarına Göre Merzifon Anadolu Kolejinin Tarihi
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdYVVrbHVDbW5EMVE/view?resourcekey=0-JcHBGHQoTCaVGE8luste6g
 
**Batı'ya Yön Veren Metinler Cilt-01-Kökler
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdR1IwY2JiV2F2Z3M/view?resourcekey=0-HQ7U_vyREJDLkWN6WcivIw
 
**Batı'ya Yön Veren Metinler Cilt-02- Rönesans
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdeVRHbW5iREl4NDg/view?resourcekey=0-V8A91J0wCOCIysa07zEPPg
 
**Bir Paylaşım Geleneği Aşure Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdT3MwcEVPV2RFYkk/view?resourcekey=0-_04IKw-E2zCIgGxM8AqWbA
 
**Cennet Taamları Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdYmIwR0pwemRvMHM/view?resourcekey=0-c_1dJhBchX7wIA3dFmAFpQ
 
**Geleneksel Peynirlerimizin Gastronomi Turizmindeki Önemi
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdQlBFRTZiUUJHYjA/view?resourcekey=0-Qh24Bq6CUo8cCSA8SaptuQ
 
**Geleneksel Türk Mutfağı ve Lamii Çelebi'nin Ferhat ile Şirin Mesnevisinde Bahsettiği Yiyecek ve İçecekler
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdOHlGZ3ZhZGNRNDQ/view?resourcekey=0-QkVaz67ncTpA_rKCT3E7fA
 
**Türk Mutfağında Şerbet Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdVmlodVEtd0VpOUk/view?resourcekey=0-7UBaosfJxfp1omSMXBijug
 
**Hoşgörüden Yol Ayrımına Ermeniler Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdZV91TEdxeXJWMlU/view?resourcekey=0-86XoXdqPFmuGLUABJCOomQ
 
**II. Bayezid ve Çevresi-Hükümdarın Adamları 
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdU0p5NkRSMnZpWE0/view?resourcekey=0-83qp1dj6lhVXlbfhcrCrIw
 
**Osmanlı Devlet Muhasebesinde Kayıt Düzeni ve Defter Sistemi
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdNE5FSGtPUVB1eWs/view?resourcekey=0-X9SXIgOdxFS-KzFuGXnp0A
 
**Midilli İstanbul Arasında Zeytinyağı Ticareti
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdMXBjMGQySzhfNE0/view?resourcekey=0-uAB-uFczHOPatBIWLyNjTQ
 
**Cemaat-i Katiban-ı Kutup
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdQlc0M09RSDNrdGc/view?resourcekey=0-oQXuya2AW27-J0C4oOGZqQ
 

aşçılık kütüphanesi

**Osmanlı Arşivi Belgeleri
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdSkFsSW1oTVoyMW8/view?resourcekey=0-HXwyubhXWRdYv0v9z3v0Ow
 
**Osmanlı Mutfağından Bazı Notlar
https://docs.google.com/document/d/11KFCpvS8tuoM5mOx0_rt-jq4yYpixbPmuE4QnIpq1cY/edit
 
**Osmanlı'da Raiyyet Rüsumu
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdak1wVVlQVHhXSFk/view?resourcekey=0-3STeo03HPiI53mXcvwtb6Q
 
**Osmanlı Yöneticileri ve Lüks Tüketimi
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdYnowNG8xRGpfeDA/view?resourcekey=0-bmjTDvtCmqAUjWlq56PdFA
 
**Sakin Şehir Hareketi ve Türkiye'nin Potansiyeli
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdQXo4bFVORElvaVU/view?resourcekey=0-RA4W3tbj0Z8Es7AQ6YHpGA
 
**Tasavvuf Kültüründe Tekke Yemekleri
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdTFlWOGJpTkZJRjA/view?resourcekey=0-kB9M_OecDwLfaf4XgUETaQ
 
**Tatlara Tat Katan Kabuk Tarçın
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdZWxKdHAzQ3JoZ00/view?resourcekey=0-yfuXO0vJ6yABDKxIIppX9Q
 
**Türk Mutfağına Özgü Sakatat Yemekleri
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdRFh1clZKaVFOOFk/view?resourcekey=0-v6UKCFQTOiHGtvIAFL2eLQ
 
**Türk Mutfağında Kullanılan Et ve Etli Yemek Çeşitlerinin Sağlık Açısından Değerlendirmeleri
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdbnFZOHhyTFFQbU0/view?resourcekey=0-rrIiVdUQzGn4-Os44XV-RA
 
**Alkollü ve Alkolsüz İçecekler ve Teknolojisi
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdSXdxaTZBaUhTTjg/view?resourcekey=0-JqgNHtnyO28MtjjPxpVzKw
 
**Antik Roma Ailesinin Bir Günlük Yaşantısı
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdZ2hBTTM3UTVUWDA/view?resourcekey=0-clHbMpR5_Ydh6B18c4X38w
 
**Antik Yunanda Beslenme Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdbVRoTngzMUVlb1k/view?resourcekey=0-RG5C14hJMlUrBdpbC8cd9g
 
**Hititlerde Yemek Kültürü
https://docs.google.com/document/d/1qRgHXaSm8eeTSXclK1PvISO2m1kcnVoN5skhC0Lk7B4/edit
 
**Eskiçağ Tarihinin Anahtarları Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdNkpobXhvZThKQ2c/view?resourcekey=0-Ts2Gfe3S19RshYMJxqwzUA
 
**Hitit Dönemi Anadolu Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdelJpc0d1MXFRVkU/view?resourcekey=0-VrgsQqJ_aFVUCAzzvQPYnw
 
**Hitit Güneşi Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdeUZzdTdJTl9SU00/view?resourcekey=0-w-5faQiqZdXESeRFalUORQ
 
**Hitit Kanunlarında Hayvanlar Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdWG9rTThjTk9CcWc/view?resourcekey=0-TBmmZ38YQvEH5kDiYIkkfw
 
**Hitit Mutfağı Geleneksel Gıdaları
https://docs.google.com/document/d/1blpCXMU79BKW7FZGMAAO2FXJQAi5KgdnvR2oJyXA9Ao/edit
 
**Münecçimbasi Tarihi -Cilt I
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdUzNDZ1ItcnVIb00/view?resourcekey=0-ElgGCH8Uj90MchCZi9e7-Q
 
**Münecçimbasi Tarihi -Cilt II
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdUGUyVFlIRU9jdjg/view?resourcekey=0-UEidMrpXmQBqdSH52Q4g-g
 
**Risale Fi'l Kinaye ve't Ta'riz'i
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdWTBDa3BWQlVCVGs/view?resourcekey=0-MHfqjl4vHbF04Evyu-MmRA
 
**Gizlenen Türk Tarihi Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdd25RbGtwbndGMEE/view?resourcekey=0-waaKy0h8ur_umCj-9249oA
 
**Cennet Taamları Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdenZKemlqbWhVejg/view?resourcekey=0-vvo7kCx2HQDweOAiDRJnNg
 
**Etrüsk Mitleri Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdNFptVUVuUEFsUzg/view?resourcekey=0-ydkY9SgSQc_YP5Mo5udbEg
 
**Etrüsklerin Tarihi Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdSXU0dlN4S3BsdE0/view?resourcekey=0-W_kpsAiHmoaALVKuvl4zfg
 
**Gelin Kudüsü Konuşalım Nedir?
https://docs.google.com/document/d/1i271z7AEuS1HVx5Hb63hnB2TlQozPQNxcJ43H38cShM/edit#heading=h.gjdgxs
 
**Mara Brank Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdUEpMekQ5RVhlRms/view?resourcekey=0-y7nr0np5JvA2CPQ6vPaZCg
 
**Yakutça'da Türk Lehçeleri Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdQnA5Y1VsNDZoTE0/view?resourcekey=0-5Bhz82Di_W-OHNM7FRbWOw
 
**Osmanlı Devletinin Lezgiler ile İlişkileri
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGda1dpcjlxOXBhM2c/view?resourcekey=0-ZDIF5HC6cdvIG1zDWTPkew
 
**Osmanlı Donanmasında Buhar ve Zırh Devri
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdcDdJczJoMTdGOEU/view?resourcekey=0-7ObXXjpGTGckC7314Iz7oQ
 
**Osmanlı'da Hükümet Konakları Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdREFUREtBVExKN2s/view?resourcekey=0-m3VrivqcXlL1UQuFzWTQrA
 
**Osmanlı Yemek Yazması Kitabut Tabbahin
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdcDNkY05QVE1Pd28/view?resourcekey=0-cvikrRHTvDHjqrlgOrhuLQ
 
**Tuna Havzasında Tuzla Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdbGJoZGhEYXRMV2M/view?resourcekey=0-d2Bk1OZ9Rg6Nkr75Z3DGHA
 
**15. Yüzyıl Saray Mutfağı Nedir?
https://docs.google.com/document/d/1ZxrV1uA1nmNsgUuSRuzjIcxcgycrc0MvTZBhPKsx-4U/edit
 
**Navlun ve İskerce Sözleşmeleri
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdMnVyNDRoTHFfTXc/view?resourcekey=0-eFq7ko-G4QwgEE3D1wVh2Q
 
**19. Yüzyıl İstanbul Mutfağı Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdWmRuRG1CX21CZGs/view?resourcekey=0-9_hV-7r8mhUz1JWa2RQ5mQ
 
**İstanbul Sokak Lezzetleri 19. Yüzyıl
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdWkJseVNHVzJWZTg/view?resourcekey=0-0nZACZH5yA-uqgPMZyIVig
 
**19. Yüzyılda Saray Mutfağı Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdZG1iV1BpZEt2Tzg/view?resourcekey=0-JhgZib3JVICr9GmJtDujBQ
 
**1900'lu Yıllarda İstanbul Ramazan Sofraları
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGddUt4VVJWaWdqejQ/view?resourcekey=0-dPetQndhHu4abgpgHzP-3Q
 
**Abdulhamit Han'ın Kurtlarla Dansı
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdcUFsOG9uS19HaVE/view?resourcekey=0-IAz3hjHldcbYV9Fe_HNH4w
 
**Adana İli Karataş Örneği Arap Yemekleri
https://docs.google.com/document/d/1bPu2tETM7krAZeZLWKuyGg9IE0PmvH-98b7XGeFgQjQ/edit

aşçılık kütüphanesi

**Ahlak Terbiyesi Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdX1lrQU5pWDhyVG8/view?resourcekey=0-FEOCkxb3IYF3QQeFOibkFQ
 
**Akşemseddin Makamatı Evliya Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdUDFWdDYyOEJjaFU/view?resourcekey=0-50Ea23_9TtvjfGaZZ51RdQ
 
**Akşemseddin Hazretlerinin Terkip Ettiği Macun
https://docs.google.com/document/d/1wVLnIDww5LzaWyBpX8J-HEoyn7MKwMVcaIGZRwPVouk/edit
 
**Alafranga'da Tatilcilik ve Pastahane Kültürü
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdTFFNQjkwR1ZheHM/view?resourcekey=0-DWpDNN8WRSv3nI4U082YDg
 
**Altıncı Daire-i Belediye Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdeEh4Z19BN0lLNE0/view?resourcekey=0-uxaqnjGnJh3uhtCVxClr7g
 
**Amasya'da Elçi Ziyafetleri Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdTy1maHplRzhRbkE/view?resourcekey=0-m5xKp2jzCbcJSdhXn1zLXQ
 
**Amerikan Kaynaklarında Merzifon Anadolu Koleji’nin Kısa Tarihçesi
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdMzdCZ25odGk5dWc/view?resourcekey=0-SOTsbus7ix4c3ESKJd4W8w
 
**Anadolu Kültür Oluşumunda Tuz'un Rolu
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdbi1sSW8yTHdQV2M/view?resourcekey=0-7L8hT4IZN_lUrfTu3401Eg
 
**Anadolu Selçuklu Geleneği Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGddmFRTDBRZll5ZlU/view?resourcekey=0-aAFOu6Z9TNCwi9APB4cbvg
 
**Anadolu Tarihinde Hititlerin Sosyo Ekonomik Yaşantısı
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdNEh5Ul9Fai1DNEk/view?resourcekey=0-cu5SgRq9TQJdT2AAzJ-SWg
 
**Anadolu Medeniyetleri Nedir?
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdUUh4ejF5WGZwWEU/view?resourcekey=0-aH6ksn2yBKYMA6KkjWC9Gw
 
**Anadolu Selçuklu Ermeni Faaliyetleri
https://docs.google.com/document/d/1Z8RLyq4_Ep2S6HiZugiWhCZw3ARibc3-oHMKI9E-8Ug/edit
 
**Anadolu Selçuklularında Şehir Yönetimi
https://docs.google.com/document/d/1IN05rXzjC3x5RGeZnYO8wckoifM_tlw-OuqEn6DyTEg/edit
 
**Antik Roma Ailesinin Bir Günlük Yaşantısı
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdOGFEZ1hBSG5BN3M/view?resourcekey=0-qdLhoaswk5cJP98Kp0ptvQ
 
**Antik Yunanistan'da Mutfak Kültürü
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGdbl9jNENPZzdqUjQ/view?resourcekey=0-5a0VZ3Ky2zHMUtsh9th5LQ
 
**Antik Çağda Karadeniz'de Balık ve Balıkçılık
https://drive.google.com/file/d/0B0zhpFN6LNGddHpKZTlOTVBGS00/view?resourcekey=0-EQiJwzpCXzxPI5rQNBbhCw
 
**Bir Kadi Efendinin Masraf Defterleri
https://docs.google.com/document/d/1HmnjXychg4psBCFgOd9V-B67n6z8ghwwo76pbtBfOaQ/edit
 
**İbn-i Batuta-01 
https://drive.google.com/file/d/1szU8VyMvTYoexV7yOfITvIXRG5pFBlJ5/view
 
**İbn-i Batuta-02
https://drive.google.com/file/d/1xA1WP3p0EnQNxiw-xB1ZojNnFGk4zEFj/view
 
**19. Yüzyılda Osmanlı Saray Mutfağı Nedir?
https://drive.google.com/file/d/1RXOEUTF2DLCNwIhEj6iwHFtI0SGuqxLI/view
 
**1500'e Kadar Kullanılan Mutfak Araç ve Gereçleri
https://drive.google.com/file/d/1TemxvrERwMu_ET4YYCqLgYI1QWTLScr2/view
 
**Topkapı Sarayında Yaşam Nedir?
https://drive.google.com/file/d/1M4c8g5By8LiFSp-Ae4EjPVI5Agt7phZo/view
 
**Batuta'ya Göre Asya Ülkeleri Nedir?
https://drive.google.com/file/d/1WhSVAirN3f4Ti_oaMaqzerzOnA7KWN5M/view
 
**Bir Allame-i Cihan Nedir?
https://drive.google.com/file/d/1-GcgMPuOYMt1d4xx5V2VvxGUvVV8C_4A/view
 
**Cennet Taamları Nedir?
https://docs.google.com/document/d/18WGhyQDEqVVA8S6tr6abd886Jtgb69O3sY_gk_lgUqQ/edit
 
**Derviş Nidai Nedir?
https://docs.google.com/document/d/1cu_fGIcfUoeGjK6nlNubvTA3EKpGPYDx2CBxTlEoCfM/edit
 
**Güneş Kralının Sofrasına Yolculuk
https://drive.google.com/file/d/1UOXa4k5pqDhH_Bg6gmoHp7mONyHNKGJ8/view
 
**Kültürümüzde Ekmek Nedir? Simgesel Anlamları Nelerdir?
https://drive.google.com/file/d/1GVW4mcba1YAsL412lUgiYggIOHMSmc8H/view
 
**Sultan Sofraları Nedir?
https://drive.google.com/file/d/1BluPNzQGbvHroJ_Wgd18L1RKounnj9-V/view
 
**Devletin Doğduğu Yer Nedir?
https://drive.google.com/file/d/1eqlRwDn1SnkBUsenZ65w0rACoEFjRRok/view
 
**İbrahim Paşa Sarayı Nedir?
https://drive.google.com/file/d/1cSf78qL_DxCNa38WUx3AhhgS0qk44wHY/view
 
**İmparator Sofraları Nedir?
https://drive.google.com/file/d/1a5lDEtJTU5D9_SRFiUFrs9QOskGd4yU7/view
 
**Kaşgarlı Mahmud XI. Yüzyılda Türler Nedir?
https://drive.google.com/file/d/1gUE10gM3_Ah1owUgPAYhfCF7pEQJ6bN4/view
 
**Divan-ı Lügat-it Türk Nedir?
https://drive.google.com/file/d/1wdQ3Ts4kAy3eG6c40b8FpKoYVMfbI2Dw/view
 
**Kitabut Tabbahin Nedir?
https://drive.google.com/file/d/1hOQchL2kZngsvp1kAap02C1XKySbSFc0/view
 
**Lale Devri Nedir?
https://drive.google.com/file/d/11Y3e_BOxcND1-JjzTghubTWaykVnja7p/view
 
**Osmanlı Sarayında Beslenme Alışkanlıkları Nedir?
https://drive.google.com/file/d/1TjC2Xfv-uJORw69SRFsQM2av-Agt6XEc/view
 
**Osmanlı ve İstanbul Mutfak Kültürü
https://drive.google.com/file/d/1zL5cDRl_P9YqkAxam8HGgmL6wnp9w6qj/view
 
**Saray Düğünlerinde Yemekler Nedir?
https://drive.google.com/file/d/1agbTk8DKSApY00GrdMz6wnHg8ui7wv_d/view
 
**Osmanlı Kültüründe Değişen Sofra Adabı
https://drive.google.com/file/d/1hBRVTCL6rb1H6nwlSuXllbudCOkCAx_l/view
 
**Osmanlı'da Boğaziçi'nde Balıkçılık
https://drive.google.com/file/d/1qvJSYWQEIHTiNEV43byZGoCLO3V5Ijl3/view
 
**Saray Divanı Nedir?
https://drive.google.com/file/d/14A6xEnsTB5r4SzQONqqnvmcJl66cW_5V/view
 
**Sırvani ve Türkçe Eserleri Nedir?
https://drive.google.com/file/d/1_T5Af-Uk35TmLI1BF0114dBASMn6xkJk/view
 
**Tarihsel Süreç İçersinde Yeme ve İçme Kültürünün Evrimleri
https://drive.google.com/file/d/1fu7gEPLuw4HlOPL-Dlow17Dq9zO6geWv/view
 
**Türk Mutfağında Çorbalar Nedir?
https://drive.google.com/file/d/1x2pdeo3aK5Le34FOiwL4QTeI7FgesDMH/view
 
**Yabancı Seyyahların Gözünde Sofra Kültürümüz Nedir?
https://drive.google.com/file/d/1HvBACwHDNtXVSxidGD6K5jqYVQTrYiQA/view
 
**Büyük Selçuklu Devleti Nedir?
https://drive.google.com/file/d/1mChF6PTm8CKyVXIIDNKWBgTMg4tAMuU4/view
 
**Çene Suyunun Tarihi Nedir?
https://drive.google.com/file/d/1VkbnHX9NrjS7zJuKfd6hhVGnWJ3IC0eb/view
 
**Cennet Taamları Nedir?
https://drive.google.com/file/d/1IIerfKI_Oo1Q9L_smMX4rDN1GdpDMlQ4/view
 
**Osmanlı'dan Önce Anadolu Nedir?
https://drive.google.com/file/d/1v_hVzNAKwDtOJpiGk2LU3_8IBCsm-fp4/view
 
**Çubuk Çayının Tarihsel Önemi Nedir?
https://drive.google.com/file/d/1litXfqriBRg5wrPzfL-ZohLlxnx2hPDG/view
 
**Denizden Gelen Lezzet Nedir?
https://drive.google.com/file/d/1yIlykS64i5Xvo-nIg_8Nbj8hgHEU5NR-/view
 
**Enderun-u Hümayunda Dilsiz İç Oğlanları
https://drive.google.com/file/d/1sdMF7-bGYLUgYsACv08ZGxYZKS2KDDFx/view
 
**Etrüsk Milleti Nedir?
https://drive.google.com/file/d/14MMpIZai5NXIjBTinEflHCfhLkMdjqpm/view
 
**Etrüsk Türk Bağı -1
https://drive.google.com/file/d/1SJFn5GFal34lsLZkR2cWbQq-jZeGa4cR/view
 
**Etrüsk Türk Bağı -2
https://drive.google.com/file/d/1lZQQcOfx8t4A4ND9AU8nmRfMbj0X0Uye/view
 
**Etrüsk Türk Bağı -3
https://drive.google.com/file/d/1PKqjwx_nloPdIoH1R_7b9MGltm2RjCkN/view
 
**Etrüsk Kuruluş Efsanesi
https://drive.google.com/file/d/1tDBe7NYUxSBCYvosAXpkxvO5Fi0_wDCY/view
 
**Fransız Üslubunda Osmanlı Ziyafetleri
https://drive.google.com/file/d/1qt3ekord_1skRWKEuyvV4oWhJGyafgJt/view
 
**Geleneksel Mutfağımızda Kışlık Standart
https://drive.google.com/file/d/1k5A-sWUIEgR_44FNS8nIOMUB8CKSJnp0/view
 
**Geleneksel Türk Mutfağında Kullanılan Çiçekler
https://drive.google.com/file/d/1fXfnHY-JQTRkfUX4Hnz4u4CrfIpOL7R5/view
 
**Avrupa ve Biz Nedir?
https://drive.google.com/file/d/1kfqkLKyeBjfvzTsRCumcfO7XWYBg6VdI/view
 
**Eski Dünya Seyahatnamesi 
https://drive.google.com/file/d/11H5CPs12Rx5WInTCH5oh0LvLAZMsuknn/view
 
**İstanbul'dan Sayfalar Nedir?
https://drive.google.com/file/d/1DEaSY8uAIak3JLKnMZGOaHPNyVvZv5YR/view
 
**Kırk Ambar Sohbetleri Nedir?
https://drive.google.com/file/d/1SCi1O_eOAC6xD2PmBMbhQSrMeGEFaoxv/view
 
**Ilgın Mutfak Kültürü ve Yemekleri
https://drive.google.com/file/d/1eYI9jTzZlByW59cpLrScIm1fRjn4YJs3/view
 
**İslam Öncesi Türk Tarihi ve Kültürü
https://drive.google.com/file/d/1R4oBH5_8T1iMOkyLmVlBFMCpMtJXYQGi/view
 
**İskitlerin Siyasi ve Kültürel Tarihi
https://drive.google.com/file/d/13vemKXV7ogvB8-mirt47HCsjaTkyirsG/view
 
**Emeviler ve Abbasiler Nedir?
https://drive.google.com/file/d/1S1Xejn68e74l6slIBHbK2mIDZWrBAu8X/view
 
**Kazak Anlatı Sanatında Sesendik
https://drive.google.com/file/d/11zUoX5KorIagGQxDILYkhLsy4mjP_cIM/view
 
**Konaklama İşletmelerinde Maliyet
https://drive.google.com/file/d/1pUCDjXZ7oUNc86_J5y1-yz-7icEkfvsi/view
 
**Macar Efsane ve Öykülerinde Türkler
https://drive.google.com/file/d/1RQEgiF3uaIctBpaWaAbeVyWkFp939MOy/view
 
**Mevlevilikte Mutfak Kültürü Nedir?
https://drive.google.com/file/d/19Ugqhea-4Uvg5YMiyvTsECss-1KJhRl-/view
 
**Orhun Abideleri Nedir?
https://drive.google.com/file/d/1bc0aBVM8o_2XAZpfPvOgdjmH69Lfq0gf/view
 
**Orta Asya'dan Cumhuriyet Dönemine Türk Milleti
https://drive.google.com/file/d/1ZtogmoYEBE4ZK3xmKQRZ2JsKaV6Y9zRB/view
 
**Osmanlı İmparatorluğunda Mutfak Teşkilatı Protokol Tören ve Şenlik Yemekleri
https://docs.google.com/document/d/1o7RgwLDYkHkykxydCuwjUCaFZUATFYH-QRo0VWERRGo/edit
 
**Osmanlı Mutfağı Nedir?
https://drive.google.com/file/d/1RkKWioIkTo18ZueH--5C1J6_VReMWZcv/view
 
**Osmanlı İtibarı Nedir?
https://drive.google.com/file/d/1AQ7j9sAeJnRGYBYDcjRNAD0aXr5lE0Zy/view
 
**Osmanlı Galatası Nedir?
https://drive.google.com/file/d/1VfaVomwA3o7mj-avMZ0umuC8UUHfgDaM/view
 
**Osmanlı Kutlamalarının Geçici Mimarî Strüktürleri
https://drive.google.com/file/d/1yd5Ey2czdyDAtvjLtj4B8gUdxJRRX38x/view
 
**Osmanlı Merasimlerinin Önemi
https://docs.google.com/document/d/11gkU6dZqK34W1FFxwDUpL0GTSomB52Kpfz1Kgw-yN9s/edit

 

Önemli Not:

Burada ve web sitemin diğer başlıklarında bulamadığınız bir kaynağı akdenizsef@gmail.com adresine yazarak tarafımdan isteyebilirsiniz. Yeterki siz mutfağımız için bir şeyer yapma arzuzunda olunuz. Gerekirse telefon ile'de iletişim bilgilerimden bana ulaşabilirsiniz..

 

 

Şef Ahmet ÖZDEMİR olarak, aşçılık kütüphanesinin (cooking library) sadece yemek tariflerini barındıran bir koleksiyon olmadığını, aynı zamanda Türk mutfağının zengin tarihini, kültürünü ve sanatını da kapsadığını vurgulamak isterim. Türk mutfağı, binlerce yıllık tarih boyunca pek çok medeniyetin etkisiyle şekillenmiş, dünyanın en eski ve en zengin mutfak kültürlerinden biridir. Bu nedenle, bir aşçılık kütüphanesi oluştururken, Türk yemek kültürünün derinliklerine dalmanızı sağlayacak, aşağıdaki gibi zengin bilgi kaynaklarını içermesi önemlidir:
 
Türk Mutfağına Genel Bakış
 
"Türk Mutfağı" - Artun Ünsal
Türk mutfağının tarihçesini, coğrafi bölgelere göre çeşitliliğini ve temel yemek tariflerini içeren kapsamlı bir kaynak. Ünsal, Türk mutfak kültürünün zenginliğini ve çeşitliliğini vurgulayan detaylı anlatımlarıyla bilgi sunar.
 
"Türk Sofrası" - Nevin Halıcı
Nevin Halıcı, Türk sofrasının öğelerini, geleneksel Türk yemeklerinin tarifleriyle birlikte Türk mutfak kültürünün sosyal yönlerini ele alır. Kitap, Türkiye'nin farklı bölgelerinden seçme tariflerle zenginleştirilmiştir.
 
"Türk Mutfak Kültürü Üzerine Araştırmalar" - Arif Bilgin
Arif Bilgin'in derinlemesine araştırmalarına dayanarak Türk mutfak kültürünün köklerini, gelişim sürecini ve bugünkü durumunu ele alır. Bilgin, yöresel mutfakların yanı sıra unutulmaya yüz tutmuş yemekler üzerine de önemli bilgiler sunar.
 
"Anadolu Mutfak Kültüründe Seyahat" - Mehmet Yaşin
Mehmet Yaşin, Anadolu'nun zengin mutfak kültürünü keşfetmek için yaptığı gastronomik seyahatler üzerine yazdığı bu eserde, yöresel lezzetlerin hikayelerini, tariflerini ve kültürel önemini anlatır.
 
Bu eserler, Türk mutfağı ve mutfak kültürü hakkında kapsamlı bilgi sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda Türkiye'nin zengin gastronomik mirasını keşfetmek isteyenler için değerli kaynaklar sunar.
 
Osmanlı Saray Mutfağından Örnek Eserler;
 
"Osmanlı Mutfağı: Saraydan Halka" - Priscilla Mary Işın
Osmanlı İmparatorluğu'nun zengin yemek kültürünü, saray mutfağından halkın sofralarına kadar geniş bir perspektifle ele alır.
 
"Osmanlı Saray Mutfağı: Yemekler ve Yaşam" - Marianna Yerasimos
Osmanlı sarayının göz kamaştıran mutfak kültürünü ve yemek adetlerini, tarihsel dönemler boyunca detaylandırır.
 
"Saraylardan Lezzetler: Osmanlı Mutfağı" - Turhan Can
Osmanlı saray mutfağının en seçkin yemek tariflerini ve bu yemeklerin sosyo-kültürel bağlamını sunar.
 
"Sultanların Sofrası: Osmanlı Mutfağından Lezzetler" - Nilgün Tatlı
Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalan yemek tarifleri üzerine odaklanır ve bu tariflerin günümüzdeki uygulamalarını sunar.
 
Anadolu Mutfağından Örnek Eserler;
 
"Anadolu Mutfak Kültürünün Kökenleri" - Özge Samancı
Anadolu'nun zengin mutfak kültürünün tarihçesini, yöresel yemekleri ve gelenekleri derinlemesine inceleyen bir çalışma.
 
"Türkiye'nin Yemek Kültürü Atlası" - Engin Akın
Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden yöresel yemeklerin, malzemelerin ve pişirme tekniklerinin anlatıldığı kapsamlı bir eser.
 
"Anadolu'dan Lezzet Hikayeleri" - Ayfer Yavi
Anadolu'nun farklı bölgelerine özgü yemeklerin ve bu yemeklerin hikayelerinin anlatıldığı bir derleme.
 
"Anadolu Lezzetleri: Gelenekten Geleceğe" - Sahrap Soysal
Geleneksel Anadolu yemeklerinin modern mutfaklara uyarlanışını ve bu yemeklerin tarihçesini sunan bir eser.
Mutfak Tarihi ve Yemek Tarihi
 
"Dünya Yemek Tarihi" - Reay Tannahill
Yemek tarihinin insanlık tarihiyle olan ilişkisini ve küresel mutfakların gelişimini ele alan kapsamlı bir çalışma.
 
"Tadın Tarihi: Gastronomi Üzerine Kültürel Bir Yolculuk" - Paul Freedman
Gastronomi tarihi üzerine derinlemesine bir inceleme yaparak, yemeğin kültürler üzerindeki etkisini araştırır.
 
"Yemek ve Kültür" - Faruk Şüyün
Türk ve dünya mutfaklarının tarihçesini ve yemeğin sosyal yaşamdaki yerini inceleyen bir eser.
 
"Osmanlı'dan Cumhuriyet'e Türkiye'de Yemek Kültürü" - Donald Quataert ve Nina Ergin
Osmanlı döneminden Cumhuriyet dönemine Türkiye'nin yemek kültüründeki değişimleri ele alan bir çalışma.
 
Bu eserler, Türk mutfak kültürünü ve tarihini kapsamlı bir şekilde anlamak isteyenler için değerli kaynaklar sunar. Hem tarihçiler hem de gastronomi meraklıları için zengin bir içerik sağlar.
 
Dünya Mutfaklarından Örnek Eserler;
 
"Essentials of Classic Italian Cooking" - Marcella Hazan
İtalyan mutfak sanatının temellerini anlatan bu eser, İtalya'nın zengin mutfak kültürünü ve klasik tariflerini detaylı bir şekilde sunar.
 
"Mastering the Art of French Cooking" - Julia Child, Louisette Bertholle, ve Simone Beck
Fransız mutfak kültürünün en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilen bu kitap, Fransız yemeklerinin nasıl hazırlanacağına dair temel teknikleri ve tarifleri içerir.
 
"The Complete Asian Cookbook" - Charmaine Solomon
Asya mutfaklarının çeşitliliğine geniş bir bakış sunan bu kitap, Çin, Japon, Hint, Güneydoğu Asya ve daha birçok Asya ülkesinin mutfaklarından seçilmiş tarifleri içerir.
 
"Mexican Everyday" - Rick Bayless
Meksika mutfak kültürünün günlük yemeklerine odaklanan bu kitap, pratik ve lezzetli Meksika tariflerini ev mutfaklarına taşıyor.
 
"Jerusalem: A Cookbook" - Yotam Ottolenghi ve Sami Tamimi
Yotam Ottolenghi ve Sami Tamimi tarafından sunulan bu eser, Kudüs'ün zengin mutfak kültürünü ve bu kültüre ait çeşitli toplulukların tariflerini bir araya getiriyor.
 
"The Food of Morocco" - Paula Wolfert
Fas mutfak kültürünün zenginliğini ve çeşitliliğini vurgulayan bu eser, geleneksel Fas yemeklerini ve bu yemeklerin yapım tekniklerini detaylı bir şekilde anlatıyor.
 
Bu eserler, farklı ülkelerin ve bölgelerin mutfak kültürlerini derinlemesine keşfetmek için mükemmel kaynaklar sunar ve dünya mutfaklarının çeşitliliği ile zenginliğini gözler önüne serer.
 
Araçlar ve Gereçler, Dijital Kaynaklar:
Bu kategoride, Türk mutfağında sıkça kullanılan geleneksel araç ve gereçlerin yanı sıra, modern pişirme tekniklerine uygun aletleri de dahil etmek önemlidir. Ayrıca, Türk yemek kültürü üzerine yazılmış bloglar, uygulamalar ve çevrimiçi kurslar gibi dijital kaynaklara abonelikler de aşçılık kütüphanenizin bir parçası olabilir.
 
Aşçılık kütüphanesi oluşturmak, kişisel bir yolculuktur ve seçilen kitaplar ve kaynaklar, aşçının ilgi alanlarını, kültürel geçmişini, diyet tercihlerini ve mutfakla ilgili hedeflerini yansıtmalıdır. Türk mutfağına özgü bir aşçılık kütüphanesi, sadece tariflerle değil, aynı zamanda mutfak sanatımızın tarihini, kültürünü ve sanatını keşfetme imkanı sunar. Bu da zamanla sürekli olarak büyüyebilir ve gelişebilir.
 

gastronomi danışmanlığı, mutfak danışmanlığı, restoran danışmanlığı

 

Aşçılık Kütüphanesi Nedir? Aşçılık Kütüphanesinde Hangi Eserler Bulunmalıdır? Aşçılık Kütüphanesinin Özellikleri Nelerdir? Aşçılık Kütüphanesinin Önemi Nedir? Aşçılık Kütüphanesi Yeni Meslek Gönüllüsü Aşçılara Nasıl Yardımcı Olabilir? 

 
Aşçılık kütüphanesi, aşçılar ve aşçılık alanına ilgi duyanlar için kaynak sağlayan bir kütüphane türüdür. Bu kütüphane, yemek pişirme teknikleri, tarifler, mutfak ekipmanları, gıda güvenliği, beslenme bilgisi ve genel olarak aşçılıkla ilgili çeşitli konularda kitaplara, dergilere, rehberlere ve diğer kaynaklara ev sahipliği yapar.
 
Aşçılık kütüphanesinde bulunması gereken eserler, aşçılık mesleğiyle ilgili çeşitli konuları kapsamalıdır. Bunlar arasında aşçılık temelleri, farklı mutfakların yöresel yemekleri, teknikler ve tarifler, farklı mutfak ekipmanlarının kullanımı, yiyecek güvenliği ve hijyen, menü planlaması, beslenme ve diyet bilgisi, gıda tarihçesi gibi konular yer alabilir. Ayrıca, yaratıcı yemek yapımı, mutfak sanatı ve restoran işletmeciliği gibi konularda da kaynaklar bulunmalıdır.
 
Aşçılık kütüphanelerinin özellikleri şunlar olabilir:
 
Geniş kapsamlı kaynaklar ve Güncel ve çeşitli materyaller:
Aşçılık kütüphaneleri, farklı seviyelerdeki aşçılara ve ilgilenenlere yönelik geniş bir kaynak yelpazesi sunmalıdır. Temel aşçılık bilgilerinden ileri düzey tariflere, uzmanlık alanlarına odaklanan kitaplara kadar çeşitli kaynaklara erişim sağlamalıdır.
 
Kütüphane, güncel trendleri ve yenilikleri takip eden, çeşitli mutfak kültürlerini ve yemek türlerini kapsayan kitap ve dergilere sahip olmalıdır. Aynı zamanda dijital kaynaklara da erişim sağlamak için internete bağlı bilgisayarlar veya elektronik kaynaklar sunabilir.
 
Pratik bilgi ve rehberlik:
Aşçılık kütüphaneleri, tariflerin yanı sıra pratik aşçılık teknikleri, püf noktaları, menü planlaması, gıda güvenliği protokolleri gibi konularda da kapsamlı bilgi sağlamalıdır. Bu, aşçıların profesyonel becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilir.
 
Aşçılık kütüphanesinin önemi şunlar olabilir:
 
Bilgi kaynağı sağlama ve Profesyonel gelişimi destekleme:
Aşçılık kütüphaneleri, aşçıların ve aşçılıkla ilgilenenlerin bilgiye erişimini kolaylaştırır. Yeni tarifler, teknikler ve trendler hakkında güncel bilgiye erişim sağlar.
 
Kütüphane, aşçıların becerilerini ve bilgilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Farklı mutfakların yemeklerini inceleyerek ve yeni tarifler deneyerek aşçılar, yeni teknikler öğrenip yaratıcılıklarını artırabilirler.
 
Sürekli öğrenmeyi teşvik etme:
Aşçılık kütüphanesi, aşçıların sürekli olarak yeni bilgilere ve yeniliklere açık kalmalarını teşvik eder. Bu da onların mesleki gelişimlerini sürdürmelerine yardımcı olur.
 
Aşçılık kütüphanesi yeni meslek gönüllüsü aşçılara nasıl yardımcı olabilir:
 
Temel bilgilerin sağlanması:
Aşçılık kütüphanesi, yeni meslek gönüllülerine aşçılığın temellerini öğrenme fırsatı sunar. Temel teknikler, malzemelerin kullanımı, tarifler ve mutfak hijyeni gibi konularda kaynaklar sağlar.
 
Tarif ve menü planlama rehberliği:
Kütüphane, yeni aşçılara tarif seçimleri, menü planlaması ve yiyeceklerin sunumu konularında rehberlik edebilir. Farklı mutfakların tariflerini inceleyerek ve farklı menüler oluşturarak, yeni aşçılar kendi becerilerini geliştirebilirler.
 
İlham ve yaratıcılığı teşvik etme:
Kütüphane, farklı mutfak kültürleri ve yaratıcı yemek yapımı konusunda kaynaklar sunarak yeni aşçılara ilham verebilir. Bu da onların kendi tarzlarını geliştirmelerine yardımcı olabilir.
 
Profesyonel gelişime destek olma:
Aşçılık kütüphanesi, yeni meslek gönüllülerinin profesyonel gelişimlerini destekleyebilir. İleri düzey teknikler, özel mutfaklara odaklanan kaynaklar ve gastronomi ile ilgili materyaller, aşçıların uzmanlık alanlarını keşfetmelerine yardımcı olabilir.
 
Aşçılık kütüphanesi, hem profesyonel aşçılara hem de yeni meslek gönüllülerine geniş bir bilgi kaynağı sağlayarak, onların becerilerini geliştirmelerini ve sürekli öğrenmeyi teşvik etmelerini destekler. Aynı zamanda aşçılığın kültürel ve tarihsel yönlerini keşfetmelerine ve yeni trendlere ayak uydurmalarına yardımcı olur.

 

 
 
Aşçılık Kütüphanesinin En Önemli Özellikleri Nelerdir? Gastronomi Ve Mutfak Sanatları Öğrencilerine Neler Kazandırır? 
 
Aşçılık kütüphanesi, gastronomi ve mutfak sanatları öğrencileri için değerli bir kaynaktır ve birçok önemli özelliğe sahiptir. İlk olarak, çeşitli mutfak kültürleri ve pişirme teknikleri hakkında kapsamlı bilgi sunar. Kütüphane, dünya mutfaklarından eserler, yemek tarifleri, mutfak tarihi ve kültürü üzerine kitaplarla doludur. Bu, öğrencilere farklı mutfakların inceliklerini öğrenme ve kendi yemek yapma becerilerini geliştirme fırsatı sunar.
 
İkinci olarak, aşçılık kütüphanesi, en son mutfak trendleri ve teknolojileri hakkında güncel bilgiler sağlar. Gastronomi dünyasındaki yenilikler, modern pişirme yöntemleri ve yeni mutfak aletleri hakkında kaynaklar içerir. Bu, öğrencilerin sektördeki güncel gelişmelerden haberdar olmalarını sağlar ve onları çağdaş mutfak pratikleri konusunda bilgilendirir.
 
Üçüncü olarak, kütüphane, beslenme bilimi ve diyetetik gibi sağlıkla ilgili konularda da derinlemesine bilgi sunar. Sağlıklı yemek pişirme yöntemleri, besin değerleri ve diyet planlaması gibi konularda kaynaklar sağlar. Bu, öğrencilerin sağlıklı yemekler hazırlama ve beslenme konusunda bilinçli kararlar verme yeteneklerini geliştirir.
 
Dördüncü olarak, aşçılık kütüphanesi, öğrencilere araştırma ve öğrenme becerilerini geliştirme imkanı sunar. Akademik makaleler, araştırma çalışmaları ve mutfak sanatları ile ilgili tezler gibi kaynaklar, öğrencilerin kendi projelerinde derinlemesine araştırma yapmalarına olanak tanır. Bu, öğrencilerin kritik düşünme ve bağımsız araştırma becerilerini geliştirir ve akademik başarılarına katkıda bulunur.
 
Son olarak, aşçılık kütüphanesi, öğrencilere ilham verir ve yaratıcılıklarını destekler. Tarihi yemek kitaplarından modern gastronomik eserlere kadar geniş bir yelpazede içerik sunarak, öğrencilerin kendi yaratıcı yemek fikirlerini geliştirmelerine yardımcı olur. Bu, öğrencilerin gastronomi ve mutfak sanatları alanında kendi benzersiz tarzlarını ve yaklaşımlarını keşfetmelerine olanak tanır.
 

 

 
Türk mutfağı Tanıtımları-Gastronomi danışmanlığı
 
 
 
Aşçılık Kütüphanesi
 
http://hasascibasiahmetozdemir.com/Sayfalar/41/SOSYAL-CALISMALARIMLA-ILGILI.html#!/page_More
 
 
 
aşçılık andı, aşçılık marşı, aşçılık yemini